Пред Радио София председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова обясни, че независимо, че се увеличава заетостта, а безработицата намалява, обхватът и броят на „работещите бедни“ не се променя, а по-скоро нараства.
„Важните теми, които трябва да изследваме са какъв е профила на „работещите бедни“. Не само от типа заетост, дали е на пълно или непълно работно време, но и какъв е регионалният профил. Какви са образователните степени на част от хората, мъже-жени – тенденции, възрастовата категория също има огромно значение. Всички тези отделни профили ще бъдат доразвити“, каза Зорница Русинова.
По думите й, след като се направи разбивка по отделните параметри, ще може да се изработи адекватно таргетиране на различни мерки. Тя добави, че често младите хора, до 29 годишна възраст, не работят по специалността си.
„Има доста сериозно струпване на млади хора с висше образование в големите градове. Тази тема ще има нужда и от допълнителни анализи“, коментира Русинова.
Тя изтъкна, че по отношение на „работещите бедни“ е добре да се види отделния профил на хората, които е възможно да изпаднат в риск и да попаднат в тази категория.
„Последните години, когато става въпрос за доходи, се коментира само темата за минималната работна заплата. Нужно е да има малко по-целенасочена политика по отношение на доходите, която касае качеството на заетостта, данъчно-осигурителната система и всички стимули и мерки за съвместяване на семеен с професионален живот и стимули, които са насочени не само към работника, но и към фирмите и работодателя“, подчерта Зорница Русинова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Пъпешът е летен сезонен плод, който ни осигурява всички необходими предимства през топлите месеци, пише Metropolitan, като откроява трите основни причини, поради които плодът е идеален за лятото. ПЪрво, пъпешът съдържа 90% вода, така че е отличен съюзник за поддържане на добра хидратация, пише БГНЕС. „Кожата ни обикновено е по-суха през лятото..
Фотоизложба ще покаже София през очите на децата от социалните услуги. Експозицията се намира на ул. "Париж" и ще бъде открита през днешния ден, от 17.30 ч. Събитието се организира по идея на зам.-кмета на Столична община Надежда Бачева. "Преди месец подарихме на децата малка книжка с фотографии на Георг Волц, дворцов фотограф, запечатал знакови места..
През днешния ден облачността от североизток ще започне да намалява, но над Югоизточна България преди обяд, а след обяд над много райони от Южна България ще има купесто-дъждовна облачност и превалявания. Възможно е и да прегърми. До края на деня обаче облачността ще намалее над цялата страна, съобщават от Националния институт по метеорология и..
Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..
Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева - експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека. Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме. Открития от поведенческата..
На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица. “Още от времето на..