Изложбата "Документи" с документална фотография ни среща с теми и образи, които виждаме постоянно, такива, покрай които минаваме ежедневно, без дори да им обърнем внимание.
Тя бе открита в Клуба на фоторепортера. Състои се от 5 визуални истории, които документират различни аспекти от ежедневието на града, в който живеем.
Координаторът на проекта Александър Николов сподели в предаването „Добър вечер, София“, че експозицията се подготвя от близо година.
В нея участват петима автори – Владимир Спасов, Красимира Пастирова, Тодор Стоянов, Кирил Младенов и Нели Атанасова. Всеки от тях изследва своя малък свят в необятната София, разказва за малките специални моменти, които ни заобикалят.
Авторите Красимира Пастирова и Владимир Спасов акцентират върху връзката на семейството и изчезващите телефонни кабини, които ни срещат и разделят. Нели Атанасова показва какво се случва със Захарна фабрика и други емблематични сгради в София, Кирил Младенов засяга темата с градското земеделие, тема свързана с екологията и с обществото като цяло.
"Говорим за различни, но много близки до обществото ни теми. Това са 5 независими истории, обединени от общата тема за София", посочи Александър Николов. Фотографите използват различен визуален език и подход, някои са по-концептуални, други улавят момента във фотожурналисткика и традиционна документалистика.
На какъв принцип са избрани авторите на експозицията, колко е нужна документалната фотография в наши дни - чуйте в разговора на Роман и Яна и посетете събитието за да се насладите на уникалността на уловените мигове.
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..