Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблеми и решения в Община Етрополе

Снимка: etropole.bg

Как започна 2024 година за Община Етрополе? 

Събеседник в "Ритъмът на столицата" е новият кмет инж. Владимир Александров, който спечели изборите след балотаж и заяви: "Поставяме начало на нова епоха!"

"Това означава съвсем нова визия за град Етрополе, нова визия при разходването на обществения финансов ресурс, както и при управлението", посочи той пред БНР-Радио София и допълни, че към момента спортът в поверената му община струва над 1,300 млн. лева, като близо 740 хиляди отиват за футболната школа в града, но тъй като са отделно юридическо лице, няма яснота как се разходват средствата и няма как да се държат отговорни.

"Работим по подобряване на комуникацията и в момента сме стигнали до освобождаване на Община Етрополе от този финансов ангажимент и намиране на нови спонсори", увери инж. Владимир Александров (▼).


Снимка: Катя Василева

Като първа стъпка в решаването на най-спешните проблеми на общината, кметът посочи извършването на кадрови промени, като стремежът е това да се случва плавно, както и осъществяването на това, което е липсвало на Община Етрополе – прозрачност при обществените поръчки.

"За никого не е тайна, че методиките са направени така, че да спечели една - единствена фирма", изтъкна той и увери, че именно това ще се постарае да промени, заради което има доверието на избирателите.

"Как ще направим Общината по-прозрачна, мисля, че вече съм го показал с действията си, с няколко поста от началото на годината, населението е информирано за финансовото състояние, какви са минусите и средствата, които не са разплатени", поясни инж. Владимир Александров, и обясни, че чрез преразпределение на разходите Община Етрополе ще излезе от тази ситуация.
Конкретни примери ще чуете в разговора.

Приоритет до средата на 2024 година е Община Етрополе да има собствена комунална фирма, която да поеме част от сметосъбирането и всички функции, изнесени към днешна дата на подизпълнители, подчерта инж. Владимир Александров. Като една от най-значимите инвестиции за управляваната от него община, кметът посочи енергийната ефективност, смяната на осветлението - месечно общината изразходва около 35 хил. лева за осветление, посочи той и допълни:

"С инвестицията и проектите, които сме предприели, като дори в момента правим енергийно обследване, за което имаме срок до месец февруари, би следвало да спестим до 50-60% от коментираната сума".

Пред кмета инж. Александров стои амбициозната задача да изгради модерна пречиствателна станция, но колко средства ще са нужни за тава и как ще бъдат набавени?

"Пречиствателната станция за питейни води е проблем, по който работя над година и колкото и да си мислех,  че съм напреднал по него, се оказва, че трябва да стартирам със събирането на изходни данни за проектиране. Решаването на такъв проблем, не е само от компетенцията на кмета на населеното място, то зависи и от областният ВиК оператор, със сигурност анализите на питейната вода са определящи за избора на технологията за пречистване", каза той.

Повече за развитието по този казус, за състоянието на пътната инфраструктура при зимни условия, за бъдещите инвестиции  и подобряването на образователната система и здравеопазването в Община Етрополе, чуйте в разговора на Катя Василева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50