Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблеми и решения в Община Етрополе

Снимка: etropole.bg

Как започна 2024 година за Община Етрополе? 

Събеседник в "Ритъмът на столицата" е новият кмет инж. Владимир Александров, който спечели изборите след балотаж и заяви: "Поставяме начало на нова епоха!"

"Това означава съвсем нова визия за град Етрополе, нова визия при разходването на обществения финансов ресурс, както и при управлението", посочи той пред БНР-Радио София и допълни, че към момента спортът в поверената му община струва над 1,300 млн. лева, като близо 740 хиляди отиват за футболната школа в града, но тъй като са отделно юридическо лице, няма яснота как се разходват средствата и няма как да се държат отговорни.

"Работим по подобряване на комуникацията и в момента сме стигнали до освобождаване на Община Етрополе от този финансов ангажимент и намиране на нови спонсори", увери инж. Владимир Александров (▼).


Снимка: Катя Василева

Като първа стъпка в решаването на най-спешните проблеми на общината, кметът посочи извършването на кадрови промени, като стремежът е това да се случва плавно, както и осъществяването на това, което е липсвало на Община Етрополе – прозрачност при обществените поръчки.

"За никого не е тайна, че методиките са направени така, че да спечели една - единствена фирма", изтъкна той и увери, че именно това ще се постарае да промени, заради което има доверието на избирателите.

"Как ще направим Общината по-прозрачна, мисля, че вече съм го показал с действията си, с няколко поста от началото на годината, населението е информирано за финансовото състояние, какви са минусите и средствата, които не са разплатени", поясни инж. Владимир Александров, и обясни, че чрез преразпределение на разходите Община Етрополе ще излезе от тази ситуация.
Конкретни примери ще чуете в разговора.

Приоритет до средата на 2024 година е Община Етрополе да има собствена комунална фирма, която да поеме част от сметосъбирането и всички функции, изнесени към днешна дата на подизпълнители, подчерта инж. Владимир Александров. Като една от най-значимите инвестиции за управляваната от него община, кметът посочи енергийната ефективност, смяната на осветлението - месечно общината изразходва около 35 хил. лева за осветление, посочи той и допълни:

"С инвестицията и проектите, които сме предприели, като дори в момента правим енергийно обследване, за което имаме срок до месец февруари, би следвало да спестим до 50-60% от коментираната сума".

Пред кмета инж. Александров стои амбициозната задача да изгради модерна пречиствателна станция, но колко средства ще са нужни за тава и как ще бъдат набавени?

"Пречиствателната станция за питейни води е проблем, по който работя над година и колкото и да си мислех,  че съм напреднал по него, се оказва, че трябва да стартирам със събирането на изходни данни за проектиране. Решаването на такъв проблем, не е само от компетенцията на кмета на населеното място, то зависи и от областният ВиК оператор, със сигурност анализите на питейната вода са определящи за избора на технологията за пречистване", каза той.

Повече за развитието по този казус, за състоянието на пътната инфраструктура при зимни условия, за бъдещите инвестиции  и подобряването на образователната система и здравеопазването в Община Етрополе, чуйте в разговора на Катя Василева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облачно начало на седмицата, с температура в София около 16°

Днес ще се задържи предимно облачно. Преди обяд в Източна България все още ще има валежи от дъжд, съобщиха от НИМХ. След обяд превалявания ще има на места в Западна България. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 15° и 20°, в София - около 16°. Над планините облачността ще е значителна и ще превалява..

публикувано на 13.05.24 в 07:35

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00