Ива Караманчева е хореограф, актриса, режисьор и преподавател.
Родена е в семейство на журналисти и писатели, но избира за свой път театъра. След като завършва актьорско майсторство в НБУ, работи като драматична актриса. Раждането на дъщеря ѝ, обаче, ѝ дава малко "почивка" и време да запише друга специалност - театър на движението в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов", в класа на Петя Стоилова.
"Танцовият артист представлява един оцеляващ човек в България. Един човек, койот ужасно много обича това, което прави и е готов да плати цената", дава своята дефиниция Ива Караманчева. Тя добавя, че танцът е нейната голяма любов, макар и срещната малко по-късно.
След като завършва специалността "театър на движението" създава представлението "В края на градината" - най-дълго съществуващият независим спектакъл - цели 14 години.
"То е продукт на любовта към изкуството на четирима артисти, които се събрахме едно лято и с огромна любов и ентусиазъм създадохме това представление по текстове от цялото творчество на Чехов. Включително по неговата биография. С музиката на Рене Обри, който много хареса нашата работа и позволи да използваме неговата музика - най-големият комплимент, който един, особено танцов артист, може да получи", разказва актрисата за спектакъла "В края на градината".
Ива Караманчева преподава и в актьорска школа за възрастни към Дом на културата "Средец".
Съвсем скоро беше премиерата на тяхното представление "Чакай, аз да кажа" по текстове на Чудомир.
"При мен се обучават хора, които са имали любов, афинитет, влечение към театъра. Искали са да бъдат актьори, но животът им се е стекал по един или друг начин и те сега имат своите други професии, в които са страшно добри. Имат си семейства, имат си живот, но тази любов към театъра не им дава мира и затова се събираме всяка седмица в школата и работим, като наистина", споделя Ива за актьорската школа за възрастни, в която преподава.
В момента актрисата започва репетиции в ново представление по текстове на български автор, но пази в тайна екипа, с който работи, и подробности за постановката.
Повече от актрисата Ива Караманчева чуйте в звуковия файл.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..