Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Визуалното послание и силата на изкуството като начин да решаваме глобални проблеми

Светла Баева от Fine Acts разказва за възможностите

Светла Баева
Снимка: Радио София

Fine Acts е глобално креативно студио за социална промяна, на роден език преведено като "изящни дела". Какви точно, разказва в предаването "Радиокафе" Светла Баева.

"Много е важно за нас да развиваме активистката среда, да говорим за креативен активизъм. В основата на нашата работа е да намираме нови, креативни подходи към комуникацията, именно към различни социални каузи, свързани с правата на човека, опазване на околната среда, климатичните промени, опитваме се да ангажираме повече хора по тези каузи, така че да им пука, да действат, за да виждаме промяната, която всички искаме", посочи тя. И допълни, че една от основните теми, върху които екипът работи е климатичните промени и климатичната справедливост.

"И през тази година продължаваме да работим с различни артисти и хора от различни творчески среди, за да намерим начин как да комуникираме тази тема. Имаме излезли вече няколко кампании, работим и с много илюстратори."

"Работим много за развитието на НПО средата, на активистките среди не само в България, но и по цял свят. Провеждаме и разработваме обучения и всякакви ресурси, за да направим тяхната работа по-лесна и те да виждат различни пътеки по които да могат да поемат, така че работата им да получава повече чуваемост и да успеят да мобилизират повече хора", изтъкна Баева.

Една от инициативите на Fine Acts подкрепя жертвите на войната в Украйна чрез визуална култура, чрез художници ангажирани с този въпрос, който е свързан и с околната среда и с глобалното затопляне, но преди всички с живота на тази планета, живота на хората.

Силата на визуалното послание:

Чрез вдъхновението идващо от силата и ролята на изкуството, чрез въображението, което съществува в креативните среди, можем да си представим какво искаме да бъде нашето бъдеше и да го пресъздадем в най-различни формати, с които да се доближим до нещата, които искаме да направим. Така те стават по-близки  до нас и до сърцето ни и неща, които можем да осъществим реално, не толкова страшни и не толкова далечни, обясни Светла Баева.

Традиционните ценности, които искаме да има в едно общество, показва една изложба на 20 български артисти, провокирани да си представят какви са ценностите и как могат да бъдат преодолени стереотипите и как изглежда светът, в който сме ги преодолявали, давайки пример и показвайки съпричастност към различни групи, които най-често се сблъскват с тях, разказва за визуалната инициатива Светла Баева.

Чуйте още от вдъхновяващия разговор. С нея разговаря Даниел Ненчев.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36