Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната през погледа на работещи в Тел Авив

Израелски танк и екипажът му край границата с Газа в Южен Израел, януари 2024 г.
Снимка: АП/БТА

Наричат Тел Авив градът, който не спи. Да се живее в него не е лесно, не само защото е в първата петдесятка на най-скъпите градове в света, но и заради динамиката му. В тези военни дни, той е приютил и много нетелавивци. Те са негови временни жители, а не туристи. С тях се срещна в Израел Искра Декало.

Йонат Маймон от Кирят Шмона, сега живее в хотела помещаващ се в един от трите небостъргача Азриели: четириъгълен, квадратен и кръгъл, превърнали се в символ на Тел Авив. Ионат е сред бежанците не от юг (край Газа) , а от север, тъй като техният град е обстрелван от ракети на Хизбула. Майка е на две деца със специални нужди.

"Тел Авив е град, в който е много приятно да се живее. Тук хората приемат с отворени обятия всеки, все едно как изглежда и какви са религиозните му възгледи. Толерантен е и към изповядващите трите монотеистки религии (с консервативното им облекло и порядък), както и към хората с нестандартни сексуална ориентация с техните шарени, странни облекла. Евакуираха ни набързо. Едва успях да напълнят едно куфарче с най-необходимото (предимно за децата) и автобуса да ни отведе. Самотна майка съм. Двете ми децата ги приеха в тукашно специално училище. Не им бе лесно да свикнат с нови съученици. Аутисти са. Живеем тримата в хотелска стая, вече повече от 100 дни и не знаем, колко ще продължи. У дома има повече удобства за децата, но свикват и тук. В Тел Авив и се чувства, и не се чувства войната. Сирените и ракетите се чуват и виждат по-рядко, отколкото по двете граници. Но навсякъде има снимки на отвлечените и убити. Не само на площада на отвлечените, но и в ресторантите и кафенетата има по една маса, на която са поставени фотографии на някои от заложниците и е подредена така, както биха ги посрещнали като се завърнат. Междувременно има намаление - или дават безплатна храна и за нас евакуираните, и за облечените в униформи и носещи оръжие войнички и войници", споделя Йонат.

Олег Кимбов е от Харков. Пристигнал е в Израел за да избегне бомбардировките над своя град. Срещаме го в бензиностанция, където, въпреки че е транспортен инженер по професия, работи в автомивката. Буквално час преди срещата ни, имало отново сирена, заради обстрелване. В Израел няма специален закон за бежанците както в ЕС.

"Преди това бях във Варна. Мислех ,че тук ще е по-добре, но не е. Надявам се войниците и на Израел и на Украйна да победят в тези войни, които не те са започнали. Снаха ми (жена на сина ми, който е войник в Украйна) е бежанка във Великобритания. Но и на нея не й дават там да работи по специалността си. Добре, че е програмист и се труди дистанционно за украинска фирма, чието седалище е нейде из Европа. Иначе са добре настанени с внука. Той учи в английско училище. И в Тел Авив и в Лондон е хубаво, но мечтата ни е час по-скоро да можем да се върнем в Харков и там да няма война. И в Израел също", каза той.

На площада на отвлечените (става въпрос за заложниците в Газа) в Тел Авив, който е между Съдебната палата, Музея и градската библиотека, от другата страна са Операта и Камерния театър, където всяка вечер има по 5 спектакъла във всяка от малките му зали, се срещнахме с двама чужденци. Нюйоркската лекарка Ана Голдсберг е дошла в Израел за две седмици. Чула, че не достигат специалисти и се отзовала на зовът за помощ.

"Патоанатом съм. Разпределиха ме в болницата Ихилов. Война е и има много работа. Повечето от хората, на които правим аутопсия са съвсем млади, загинали войници. Много от тях, приживе са дарили органите си за трансплантация, за да могат да бъдат спасени други хора. Знам, че през октомври е имало работа, не просто много, а по-трудна. Било е важно да се идентифицират телата на загиналите. Пак са били предимно млади хора и родителите им са чакали да разберат дали децата им са убити, или отвлечени. В болницата, където ме приеха да замествам временно има доброволци лекари и медицински сестри и братя от цял свят. С различна специализация са. Помагат, защото част от местните лекари са мобилизирани, а и работата се е увеличила", отбеляза Голдсберг.

На един от митингите се запознахме с френския фоторепортер с испански корени от "Сипа прес" Жозе-Мария Ермодес. Той е особено колоритен с цветната си брада и нестандартно държание.

"Пристигам от украинския фронт. Бях там в Донбас и съм на път за Газа. От 12 години отразявам войни, но не е виждал толкова шарено и живописно сборище, като това на площада на отвлечените. Всеки град отразява войните по своему. Виждал съм места, където населението е скрито в мазетата или в метрото, но за първи път откривам народът да е по площадите, въпреки че продължават да го обстрелват с ракети. Предстои ми да направя фотографии и в Газа, споделя той.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Туристическият гаранционен фонд ще осигури сигурност за оператори и клиенти

След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..

публикувано на 28.07.25 в 14:45
Константин и Сана Драгови

Шри Шри Рави Шанкар ще потопи 8000 българи в "Блаженство сред хаoса"

Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..

публикувано на 28.07.25 в 13:17

Картини от Кристо, Вешин и Нерон - в "летните акценти" на галерия "Нюанс"

Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..

публикувано на 28.07.25 в 12:26
Снимки: den.fm

Какво разказват "Документалистите" под заглавието "Пиявици и рози"?

Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..

публикувано на 28.07.25 в 11:13

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54