Каква е ролята на басните в съвременното общество - интервю със Стефан Стефанов, автор на книгата “Нови басни”. Едновременно смешни и тъжни, игриви и проникновени. Този сборник е същинска палитра от вълнуващи сюжети, захранени с мъдростта на миналото и заредени с енергията на нашето съвремие, а главният импулс винаги е един и същ – истината да надникне иззад завесите, за да се спогледаме:
"Това е сборник от разкази с поука, вдъхновени са от приказките на Оскар Уайлд. Още от дете харесвам формата на басните. Написах я в 2019. Радвам се на добрия ѝ прием днес. Това е завръщане към корените за мен. Книгата има хронологическо развитие, стига до днешните времена. Темите са доста актуални. По-близки и по-разбираеми са. Обща картина на днешните неща. Идеята идва и отлежава, после се случва. Не съм имал за цел да представям морални измерения и стойности. Но тя е актуална и сега, и след 10 години.
Това са моите разсъждения за човека, те са валидни за всяко едно време. Басните от преди 1000 години имат същата стойност и днес. Реших, че сега искам да кажа нещата по-ясно и посланието да е конкретно, надявам се да няма въпрос "какво е искал да каже автора". Винаги е хазарт и лотария това, което ще се случи, след като излезе книгата. Всеки харесва различен текст, разказите са различни като сюжети и послания. Тексът е амбивалентен като послания.
Самото писане е най-хубавата част, най-трудното е редакцията. Лично съм я редактирал многократно, 4 години, връщах се периодично. Влиза се в кръг на постоянно редактиране, но идва момент, в който казваш стоп. Винаги е по отношение на стила, не на героите и сюжета.
В момента, в който ми хрумна идеята, после стана лесно. По-често първо идва историята. Вземам едно зрънце от нея и после слагам героите, те се навързват един след друг. Всеки може да намери нещо за себе си в книгата си."
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..