Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Националния исторически музей

Над 220 артефакта показват успешната 2023 година за българските археолози

Снимки: historymuseum.org

За пета поредна година Националният исторически музей (НИМ) официално представя археологическите постижения на изследователите в специална експозиция за отминалата година.

В Залата за временни експозиции (етаж 3) на НИМ са подредени 227 археологически находки, открити под научно ръководство на директора на музея доц. д-р Бони Петрунова, проф. д-р Иван Христов, гл. ас. д-р Мариела Инкова, докторант Виолина Кирякова, Мартин Христов, Павлина Девлова, Илия Киров, Михаил Ваклинов, Елена Ендарова и техните екипи.

Изминалият сезон е изключително успешен. Изложбата "Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2023" се радва на огромен интерес, отбеляза пред БНР-Радио София доц. Петрунова:

"Археолозите от Националния исторически музей проведоха теренни изследвания на 15 обекта, на някои от тях – съвместно с колеги от други музеи. Представяме артефакти, които можахме бързо да консервираме и да подготвим за излагане."

В експозицията са показани находки от почти всички периоди от праисторията до средновековието по българските земи, допълни археологът Михаил Ваклинов.

Изследваните обекти са разпръснати из цялата страна - от Родопите през Сакар до Черноморското крайбрежие, включително Витоша, Плана планина и Тракийската низина.

"Има и един нов обект на подводната археология до устието на река Камчия. Калаен слитък, заготовка – най-вероятно за производство на бронз, който идва чак от Британските острови. Това говори за високия търговски обмен и контакти по време на Римската епоха."

До Плиска, село Велино, са открити останки от манастирски комплекс, свързан най-вероятно с времето на княз Борис и цар Симеон.

Интересни са и последните резултати от крепостта Кокалянския Урвич край София, с откриването на църква и части от стенописите с графити по тях.

Михаил Ваклинов и доц. Бони Петрунова Снимка: Боян Бочев

"Заради близостта, всеки софиянец може да се разходи до там. Има великолепна природа, а исторически - тепърва ще дава резултати", допълни доц. Петрунова.

Обектът е достъпен и социализиран.

Директорът на НИМ изтъкна доброто съдействие на общините, където са работили учените. Тя отличи и средновековния град Лютица, общ. Ивайловград, където са намерени византийски монети, каквито няма регистрирани в нито един каталог досега.

Освен с артефактите, показани в изложбата, археолозите могат да се похвалят с достатъчно информация, снимки и видеоклипове.

"Посвещаваме тази изложба на всички колеги, които продължават да се стараят и да правят чудеса в тази уникална и много трудна професия, каза още доц. Петрунова, отправяйки взор към наближаващия 14  февруари, когато е професионалният празник на археолозите.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Богданова и Йоана Лазаро

Читалището - отворена общност за младите хора

Гергана Богданова и Йоана Лазаро за пролетното почистване на Народно читалище "Христо Смирненски": "Нашето читалище е стара институция. Но в динамичното време вникваме в нуждите на хората в сегашно време - консуматорското общество, в което всеки има всичко и в излишък. Затова се надяваме всеки да донесе това, което му е излишно - книги, цветя, посуда..

публикувано на 18.05.24 в 11:47
Пролет в КвАртал

София има своя стар град

"Пролет в КвАртал" с един от организаторите му, Мартина Стефанова: "Фестивалът е наесен около Деня на София, но не е достатъчно. Затова започнахме с други по-малки събития, за пръв път правим "Пролет в КвАртал". Зимата направихме и видима Коледа тук.  Чудесна програма с локации, турове, София има своя стар град и с тези събития продължаваме да го..

публикувано на 18.05.24 в 10:43

Децата четат разнообразни неща

"Книговище стимулира детското четене и критично мислене. Цял месец над 3500 деца се включиха в това. Децата искат да четат! това е само малка част от тези, които се включват през цялата година. Децата имат възможност да се запознаят с един достъпен език. Щастливи сме, че ще участват едни сладури с рап-песен "Яко е да знаеш". Колкото повече днешните..

публикувано на 18.05.24 в 10:28

Linares Live е дългоочакваният дебют на перуанския певец

Дългоочакваният дебют на перуанския певец Алекс Линарес с новият му соло проект се казва Linares Live . Фронтменът на най-известната формация за салса в България - Манго Дуенде, ще изпълни любими латин-поп песни заедно с авторските си композиции в компанията на музикантите: Калин Жечев - пиано, Борис Таслев - бас, Борислав Бояджиев "Борче" -..

публикувано на 18.05.24 в 10:19

Образоваме децата играейки

Какво е "Еcо Kids Tour"? Марияна Жабинска е до Лятната сцена в Борисовата градина, където ще са от 11 до 17 ч.: "Енергията е с нас навсякъде. Стартирахме във Варна, сега сме в София. Това е турнето на "Нешънъл джиографик". Осъзнахме мисията "Да опазим планетата жива". Образоваме децата играейки. Даваме им познания за нещо по забавен начин. Имаме..

публикувано на 18.05.24 в 10:08

Понаучиха ли се зрелостниците кое как се пише?

Точно 50 дни преди държавния зрелостен изпит (ДЗИ) по български език и литература (БЕЛ), платформата "Как се пише?" стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се 12-окласници . Под наслов "Животът няма „аУтокорект" се публикуваха задачи и правила в първото по рода си дигитално помагало, специално насочено към..

публикувано на 17.05.24 в 19:54

Строителството по еко стандарти дава добавена стойност и конкурентни предимства

Климатичният отпечатък на строителната индустрия продължава да расте. Според последните данни на ООН, през 2021 г. строителният сектор е бил отговорен за над 34% от търсенето на енергия, както и за около 37% от замърсяването с въглероден диоксид, в резултат на енергоемкостта и управлението на строителството на сгради. Строителството е..

публикувано на 17.05.24 в 18:36