Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 500 бебета годишно у нас се раждат с вродени малформации на сърцето

Безплатни консултации в Националната кардиологична болница

Асоциация "Детско сърце" предлага да се въведе паспорт за хората с вродени сърдечни заболявания

| Репортаж
Снимка: НКБ

Около 500 бебета годишно у нас се раждат с вродени малформации на сърцето, като близо половината се нуждаят от хирургично лечение. Благодарение на напредъка в детската кардиология и кардиохирургия значителна част от тях достигат зрялост и могат да водят пълноценен живот. Данните са на асоциация "Детско сърце“, които съвместно с Националната кардиологична болница в София ще отбележат Седмицата на информираността по проблемите на тези пациенти. Част от инициативата са започващите днес безплатни консултации с кардиолози и психолог в лечебното заведение. 

Предизвикателствата за хората с вродени сърдечни заболявания и техните семейства започват още от поставянето на диагнозата в детска възраст. Там е нужна намесата на психолог. Като Мила Маркова, психолог в детската кардиологична клиника на Националната кардиологична болница и част от асоциация "Детско сърце“.

"Повечето родители не са подготвени за това да имат болно дете. Често се налага спешна интервенция още в първите дни и часове след раждането. Хората са в шок. Подкрепата започва още от там.

Нужно е някой, който да придружи семейството - да намалят тревожността, да приемат ситуацията.

Когато децата започнат да растат, те също имат нужда от подкрепа“. 

След навършване на пълнолетие тези пациенти са застрашени от изолация, тъй като се разделят с детския кардиолог и трябва да намерят специалист за възрастни, който да следи развитието на заболяването им. И тъй като вродените сърдечни малформации са широк спектър от заболявания, от асоциация "Детско сърце" предлагат създаване на паспорт на пълнолетния човек с такова заболяване. За него ни разказа проф. Анна Кънева, началник на детската кардиология в Националната кардиологична болница.

"Те израстват, отиват на лекар и когато ги попита какво е заболяването им, те казват, че имат вроден сърдечен дефект. Какъв е този вроден дефект? Ми не си спомням. Този поспорт, който искаме да създадем, е в полза на пациентите и на хората, при които ще отидат“. 

Идеята е тази информация да бъде достъпна по електронен път чрез специален баркод, а отделно всеки пациент да носи пластика, подобно за дебитната си карта, на която да са написани имената, диагнозата, приеманите лекарства. От асоциацията имат още едно предложение - на всяко бебе до 6 месечна възраст да се прави ехокардиография като част от профилактичните изследвания по Здравна каса.

"Правенето на ехокардиография на кърмачета до 6-месечна възраст ще разкрие част от вродените сърдечни малформации и ще бъде база за сравнение в бъдеще.

Ако сърцето е здраво, профилактика ще се провежда в следващите етапи от детството."

Профилактиката следва да продължи в младежка и в зряла възраст, тъй като никой не е застрахован срещу заболяване на сърдечно-съдовата система, споделя проф. Кънева.

"Пациентите със сърдечно-съдови заболявания най-често са със структурно здрави сърца. Просто лошият начин на живот и други рискови фактори са довели до увреждане. Важно е навреме да ги хванем и профилактираме." 

А за хората с вродени малформации е важно да имат постоянен достъп до психолог, който по думите на Мила Маркова към момента е ограничен.

"Вече във всички болници има назначен поне по един психолог. Здравната каса обаче не ни разпознава като отговорни за здравето на хората." 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-много жилищни сгради са въведени в експлоатация в София-град

Броят на въведените в експлоатация жилищни сгради през второто тримесечие на 2025 г. е 1 256, а новопостроените жилища в тях са 6 001. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт  От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през второто тримесечие на 2025 г. със стоманобетонна конструкция са 76.3%, с тухлена -..

публикувано на 08.08.25 в 19:01

Започва 13-ти Национален събор за народно творчество в Копривщица

От тази вечер започва 13-тия Национален събор за народно творчество в Копривщица. Съборът ще продължи до 10 август. Основни организатори са Министерството на културата, Община Копривщица, Областната администрация на Софийска област, Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките (ИЕФЕМ - БАН). Освен..

публикувано на 08.08.25 в 17:35
Ангел Джоргов

Туристическо влакче и куп инетересни атракции радват жителите на Община Самоков

От утре, 9 август, в Самоков отново потегля туристическото влакче.  Маршрутът на атракциона тази година ще бъде по-дълъг, съобщават от общината. Влакчето ще се движи по улиците на Самоков до 24 август по утвърдено разписание. Общината иска да закупи свое влакче, вместо да наема такова, като оферти се приемат до 12 август, а заложената сума е до..

публикувано на 08.08.25 в 17:33

Колко енергия харчат умните системи и как да намалим екологичния им отпечатък?

Изкуственият интелект (ИИ) има огромен потенциал за създаване на иновации, които да балансират между технологичен напредък и социална отговорност в сферите на екологията, образованието, медицината, инженерството, финансите и много други. Покрай ентусиазма в медии и социални канали, както и дигитални термини като облачно пространство в ИИ..

публикувано на 08.08.25 в 16:45
Nik St от Overhook

Група "Overhook" хваща лошия бик за рогата в новата си песeн "Bad toro"

Група Overhook , пусна новата песен, наречена "Bad toro" . Тя прозвуча премиерно - съвсем топла-топла, в ефира на Радио София, ден преди да бъде пусната официално във всички музикални платформи. Гост в предаването беше Nick ST, който разказа повече . "Новата песен се казва "Bad Toro" (Лошият бик). В нея се разказва за един минотавър, който..

публикувано на 08.08.25 в 15:57
Георги Вулджев

За кого е полезна Държавната верига "Магазини за хората"

Тази седмица правителството одобри създаването на еднолично акционерно дружество с държавно участие в капитала „Магазин за хората“ с цел осигуряване на достъпни български стоки. Министерският съвет прие разпореждане за образуване на еднолично акционерно дружество с държавно участие в капитала - "Магазин за хората“, със седалище в София. Утвърдено..

публикувано на 08.08.25 в 15:15

Банско джаз фестивал - визитната картичка на джаза в България пред света

Изнесеното ни "Радиокафе" в разгара на 28-ото издание на Банско джаз фестивала е разположено точно до сцената в парка на курортния град. На нея в 11 часа всеки ден се представят проектите, селектирани за Джаз академията, а вечер 19 тук тече най-новата линия на фестивала – концертите от световната сцена. Именно от новото тази година и многобройната..

публикувано на 08.08.25 в 14:05