Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

8 февруари в "Топлоцентрала"

Хореографът Силвия Чернева с режисьорски дебют в спектакъла "Критична маса"

Налага ли се да направиш компромис с личната си свобода, като част от цялото?

Снимка: Николай Райчев

На 8 февруари, от 19:30 ч., в РЦСИ “Топлоцентрала” ще бъде представен спектакълът "Критична маса" - режисьорски дебют на хореографката Силвия Чернева. 
В “Критична маса” участват трима изпълнители, изправени пред критичен проблем. Висящи във въздуха, те трябва едновременно да държат масата си да не падне и да вечерят на нея. Носеща дълбоко символно значение, хореографията на Силвия Чернева търси отговор на въпроса как договаряме нуждата си от съвместност в баланса между риск и свобода, споделено и лично, в безтегловност и летеж.

За какво всъщност си ползваш ръцете – можеш ли хем да държиш, хем да се храниш, или ако един се храни, всички други трябва да държат и всички да изчакваме, или ако искаш да се храниш, налага ли се да държим за другите? Показаното е метафора в по-широк смисъл – ако искам аз да съм свободен, да имам своето право на избор и на пълна свобода, както в наши дни всички говорим за индивидуализъм, всъщност не се ли налага понякога да направя компромис, да обърна внимание на това от какво цяло съм част, защото аз никога не съм сам във вакуум, разкрива Силвия Чернева.

"Критична маса" насочва вниманието към последиците от безмилостното преследване на личните нужди, което често ни оставя да висим в безтегловност. Спектакълът критично разглежда илюзията за самодостатъчност и поставя въпроса дали, ако искаме да имаме собствената си индивидуална свобода, понякога не се налага да държим масата, за да може някой друг да има своята.

В спектакъла участват трима изпълнители, въпреки че масата обикновено има четири края?

“Започнахме като четирима, но се оказа твърде лесно, освен това се оказа, че когато висим горе и сме четирима от четирите страни на масата, всичко се затваря в една вътрешност и до хората, които ни гледат от долу, достига много малка част от договарянето и цялата психологическа и физическа сложност на всичко и затова отворихме едната страна, така че публиката да бъде нашият четвърти участник на масата“, поясни режисьорът.

Илюстрирайки сюжета на представлението, тя сподели, че за екипа, взаимодействието с публиката е особено важно.

Жанрово спектакълът може да се определи като смесица между физически театър, танц с циркови елементи.

„Но не го определяме като цирк, защото, въпреки че висим във въздуха, акробатичните елементи са различни“, поясни Силвия Чернева.

"Нашият интерес е към по-скоро един постмодерен подход във пърформанса", отбеляза тя.

Екипът включва още Даниел Денев, Николай Райчев, Силвия Чернева, както и чуждестранните изпълнители Лу Кутон (Франция) и Дани Кърнс (Англия). Музиката за спектакъла създава Кристиан Василев, а декорите и сценографията - Яна Меламед.

Помощник в драматургично отношение е Ясен Василев, а с външен хореографски поглед допринася Цвета Дойчева.

Окачването на въжените системи е измислено и осъществено от Желязко Мечков. Визуалният дизайн е дело на Андреа Попйорданова, а снимковият и видеоматериалите - от Никола Гюлмезов, Александър Бенев и Николай Райчев. Продуцент на спектакъла е сдружение “Стайна температура” в копродукция с РЦСИ “Топлоцентрала”.

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на НФК, програма „Дебюти“, с движенческа лаборатория „Ход“ и други партньори.

 С хореографа и режисьор Силвия Чернева, разговаря Яна Спиридонова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чешмите с минерална вода в центъра на София спират за профилактика

На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..

публикувано на 03.02.25 в 16:58

Спектакълът на Ива Свещарова "Ако Афродита е чудовище" - с втора премиера

Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..

публикувано на 03.02.25 в 16:40
Маг. фарм. Стефан Минков

За укрепване на имунитета решете след консултация, не от реклами

В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..

публикувано на 03.02.25 в 16:12

Водните загуби в София са най-малко, но пък 10% от водата се краде

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..

публикувано на 03.02.25 в 15:19
Юлиян Петров

Синдикат "Образование" предлага грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари

Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..

публикувано на 03.02.25 в 14:07
Автор: Красимир Терзиев Снимки: Hostgallery

Пет артистични двойки в една изложба

Изложбата "Double-Double“  е втората  от поредица, която ни запознава с артистичните двойки от българското съвременно изкуство. В предаването „Радиокафе“ гостуваха кураторът Ивайло Христов  и творците Калина Димитрова, Петя Денева и Златин Орлов. Какво се крие зад идеята за поредицата изложби на артистични двойки разказа кураторът на..

публикувано на 03.02.25 в 13:45

Чудомировото дело във "Въобщественик: Книга за Чудомир" на проф. Вера Бонева

"Въобщественик: Книга за Чудомир“ е монография на проф. д.и.н. Вера Бонева за по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело. Роден с името Димитър Христов Чорбаджийски (1890-1967), Чудомир се появява за първи път в печата през 1907 г., когато негови карикатури и римувани злободневки са публикувани във всекидневника "Балканска трибуна“. Следват..

публикувано на 03.02.25 в 12:41