Статистиката сочи, че на всеки 37 секунди се извършва по едно интернет престъпление някъде по света.
„Във филма засягаме много и най-различни киберпрестъпления, които са широко разпространени, които хората най-често допускат да им се случат. Засягаме темата за педофилията, сексуалната експлоатация, училищният терор, злоупотребата с лични данни, кражбата на имейли, кражбата на банкови сметки, много болни теми, в които хората биха могли да разпознаят себе си. Най-важното е обаче, самото послание – хората да разберат какво трябва да направят, когато им се случи киберпрестъпление“, обясни Атанас Михайлов.
"Киберпрестъпност" има важната мисия да бъде и учебен материал, когато служители на ГДБОП разговарят с ученици в училищата и им разясняват опасностите от пребиваването в интернет.
„Основната цел на филма е да накара хората да се замислят и да ги образова. Когато започнахме да снимаме филма, заедно с Александър Велев – инспектор в дирекция „Киберпрестъпност“, целта ни беше и все още е такава – да бъде разпространен във всички училища и държавни институции не само в България, а и в цялата Европа. Да служи като обучителен инструмент на хората, които се занимават с превенцията на децата от киберпрестъпления“, каза Михайлов и добави, че в хода на снимките, филмът от късометражен се е превърнал в пълнометражен, тъй като толкова „болни“ истории няма как да бъдат разказани за кратко време.
Във филма участват Александър Велев, Явор Колев, Тервел Пулев, известният телевизионен и радиоводещ Ники Кънчев и други. Сред останалите актьори във филма са адвокат Доби Главинчева, Емил Костов, Радослав Колев ,Тодор Шейнов, Василена Спасова, Кристина Барганска, Самоел Ованесян, Явор Колев от отдел "Киберпрестъпност", който е създател на инициативата "Пази детето в интернет".
Атанас Михайлов добави, че в момента подготвят и втора версия на филма "Киберпрестъпност" 2.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..