Снимка: amcham.bg
Американска търговска камара в България (AmCham) в партньорство с Техническия университет (ТУ) в София и Стопанския факултет (Ст.Ф) към Софийския университет "Св. Кл. Охридски" (СУ) организират за първи път AmCham Hackathon 2024.
Инициативата си поставя няколко цели: принос на бизнес-асоциацията чрез експертизата на своите членове за сближаване между полученото знание във висшите училища с практическите особености и нужди на бизнеса; ангажиране на студенти в решаване на конкретни бизнес казуси; показване на добри практики от утвърдени компании, работещи в България; задържане на студенти в страната и възможност за последващо ангажиране с програмите на университетите, както и за намиране на професионално развитие в участващите в Хакатона компании.
"Всички от Техническия университет с радост и ентусиазъм се присъединихме към идеята. Отдавна искахме да съберем студенти от двата университета и те да решават конкретни интересни казуси, поставени от компаниите, наши партньори – каза пред БНР-Радио София доц. д-р Агата Манолова - декан на Факултета по телекомуникации в ТУ. – Участват трети и четвърти курс магистри, дори докторанти. Записаните са над 130, има дори и от втори курс. Ще се опитаме да включим под някаква форма всеки от тях."
Макар че ще има технологична част, казусите в този Хакатон са свързани с бизнеса, допълни доц. д-р Тодор Ялъмов - зам. декан на Стопанския факултет на СУ:
"Поводът и предизвикателството е идеалната „сватба“ (между ТУ и СУ, бел. ред.). Инициативата е отворена и за студенти от други факултети. Вече сме имали сътрудничество AmCham преди около 1,5-2 години, когато с НБУ решавахме казуси в областта на човешките ресурси, тогава повече като дискусии.
Казусите и фирмите са много разнообразни. Студентите ще бъдат групирани според интересите, предпочитанията и уменията им, ще бъдат извадени от зоната на комфорт. Дългосрочният ефект от Хакатона ще бъде разширяване на социалната мрежа на студентите. Това ще бъде и в тяхна полза при наемане на работа."
Официалното откриване ще е на 12 февруари т. г. в Центъра за върхови постижения на ТУ, а финалната церемония по награждаване ще се състои на в последния ден (29) на месеца с домакинство на Ст.Ф на СУ.
Чуйте разговора на Катя Василева.
Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа. Мостът е част от третия градски..
Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..
Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..
С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..
През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...
Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..
Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са Георги Панамски, Иван Стоименов, Виктор..