Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фейсбук на 20 – как променяйки се, промени и нас

Снимка: Pixabay

Социалната мрежа "Фейсбук" навърши 20 години от създаването си, време, в което изцяло се промени комуникацията между хората. През 2004 г., студентът по компютърни науки в Харвардския университет Марк Зукърбърг дава старт на мрежата. През 2021 г. американската компания "Фейсбук" променя името си на "Мета" (Meta), а част от нея са "Инстаграм", "Месинджър" и други платформи.

За българите, „Фейсбук“ остава основен източник на новини. В средата на м.г. институтът "Ройтерс" публикува доклад, данните от който сочат, че 76% от анкетираните българи са посочили, че предпочитат онлайн източници, включително социалните медии, като източник на новини, 63% ползват телевизиите и едва 12% - печатните медии.

Пред Радио София темата коментираха Вера Стефчова – собственик на маркетинг агенция и Вени Марковски – „Интернет общество“.

Вера Стефчова признава, че първоначално е използвала социалната мрежа, за да е близо до семейството и приятелите си. С годините това, обаче се е променило.

„Сега го считам за една професионална платформа. Основно разширявам професионалните ми контакти. През годините преминах през същата еволюция, през която премина и социалната мрежа – от място, на което да видиш нови хора до възможност за професионално развитие“, каза Вера Стефчова.

В развитието на социалната мрежа, обаче се появяват и редица проблеми, добави Вени Марковски и даде пример, когато през 2016 г., в рамките на предизборната кампания в САЩ, компания е получила достъп до личните данни на милиони потребители, тъй като тогава, това не е било забранено от Фейсбук.

С развитието си, социалните мрежи стават и проводник за споделяне на фалшиви новини и дезинформация.

„Манипулацията и пропагандата са нещо, което през годините само сменя медийния източник, а в момента най-голямата медия е социалната мрежа. Фалшивите информации, които се споделят в интернет са нещо, което е доста притеснително, поради липсата на критично мислене. Марк Зукърбърг също беше „на тръни“ заради фалшивите новини и накъде ще отиде животът на платформата. Тук отговорността не може да падне на един човек. Въпросът е как ще се предефинират алгоритмите в полза на разпознаване на съдържание, което може да бъде опасно, фалшиво и манипулиращо. За мен това е основното предизвикателство“, обясни Вера Стефчова.

Според Вени Марковски проблемът е в съдържанието, което всеки може да качи.

„В социалните медии хората, които пишат нямат редактори, нямат коректори. Това е проблемът – когато всеки си мисли, че той или тя е медия, всъщност никой не е медия. Медията изисква не само да се казваш „журналист“, но и да спазваш елементарните норми на журналистическата етика“, каза Вени Марковски.

Как променяйки се Фейсбук промени и нас, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02

"Визията за Витоша" ще внесе промени до и в планината още тази година

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..

публикувано на 03.04.25 в 13:31