С експозицията "Любен Зидаров – 100 години“ Съюзът на българските художници отбелязва 100-годишнината от рождението на Любен Зидаров (23.12.1923 – 3.01.2023), художник със забележителна диря в българското изкуство.
Любен Зидаров е посветил над седем десетилетия на изкуството на книгата. Той е един от най-разпознаваемите и обичани български илюстратори. Признат за един от създателите на модерното течение в българската илюстрация от 60-те години на ХХ в., художникът е и един от основоположниците на рисувания комикс в България и на първото у нас илюстровано списание за деца „Славейче“ (1957).
Любен Зидаров е илюстратор на детството на поколения българи.
В богатата му творческа биография присъстват стотици класически произведения от световната и българската литература, сред които “Андерсенови приказки“, “Приказки на Шехеразада“, “Островът на съкровищата“, “Граф Монте Кристо“, “Принцът и просякът“, “Чичо Томовата колиба“, “Том Сойер“, приказките на Е.Т.А. Хофман и Оскар Уайлд, романи на Карл Май, Майн Рид и Жул Верн, на Пейо Яворов, Николай Райнов, Ангел Каралийчев, Асен Разцветников.
Събеседник в „Радиокафе“ бе синът му Филип Зидаров – изкуствовед и куратор на експозицията.
"Не става дума само за това, че баща ми живя 99 години, но той работи почти през цялото това време. Първата му работа, представена в изложбата е от 1942, последната през 2022. 80 години творчески живот е наистина един век реално“, отбеляза синът.
Тайната отвъд физическото
„Не зная дали има тайна. За много хора първата детска книжка е била негова, за мен също, разбира се. Той беше пример, за мен в личен план, неговата работоспособност, дисциплина, неговата идея как човек трябва да има отговорност към онова, което върши и към собствения си талант, винаги ще бъде една недостижима цел, позиция в живота“, посочи Филип Зидаров, разказвайки как в ранните си детски години израства покрай родителите си.
“С идеята за книги, за изображения, за неща които се случват, които от живота преминават през изкуството и обратно, а в професионален аспект на художествен критик и куратор, изведнъж съвсем естествено оформихме партньорски тандем“, разкри той.
Почти три десетилетия те правят заедно изложбените, художествените и издателски проекти – той ми казваше „ти си моят агент“, разказва Зидаров.
За многобройните книжни издания преминали през ръцете му казва:
“Щастлив съм, че те се оказаха моята духовна връзка с няколко поколения читатели“.
Той имаше няколко много любими произведения, с които хората го свързваха по някакъв начин, сред тях „Андерсеновите приказки, които илюстрира за първи път през 1964 година и шестото издание през 2018 г.
“Всяко издание правеше почти наново, винаги развиваше контакта си с текста и с автора“, изтъкна Филип Зидаров.
Изложбата „Любен Зидаров -100 години“ представя много произведения на художника, книги и филма “Вълшебното огледало“.
Още от разказа за творческия път на Любен Зидаров, ще чуете в разговора на Даниел Ненчев.
Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..
Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..