Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В СБХ на ул."Шипка" 6

Отбелязват 100 години от рождението на художника Любен Зидаров с едноименна изложба

В "Радиокафе" изкуствоведът и куратор Филип Зидаров

Филип Зидаров
Снимка: Личен архив

С експозицията "Любен Зидаров – 100 години“ Съюзът на българските художници отбелязва 100-годишнината от рождението на Любен Зидаров (23.12.1923 – 3.01.2023), художник със забележителна диря в българското изкуство.

Любен Зидаров е посветил над седем десетилетия на изкуството на книгата. Той е един от най-разпознаваемите и обичани български илюстратори. Признат за един от създателите на модерното течение в българската илюстрация от 60-те години на ХХ в., художникът е и един от основоположниците на рисувания комикс в България и на първото у нас илюстровано списание за деца „Славейче“ (1957).

Любен Зидаров е илюстратор на детството на поколения българи.

В богатата му творческа биография присъстват стотици класически произведения от световната и българската литература, сред които “Андерсенови приказки“, “Приказки на Шехеразада“, “Островът на съкровищата“, “Граф Монте Кристо“, “Принцът и просякът“, “Чичо Томовата колиба“, “Том Сойер“, приказките на Е.Т.А. Хофман и Оскар Уайлд, романи на Карл Май, Майн Рид и Жул Верн, на Пейо Яворов, Николай Райнов, Ангел Каралийчев, Асен Разцветников.

Събеседник в „Радиокафе“ бе синът му Филип Зидаров – изкуствовед и куратор на експозицията.

"Не става дума само за това, че баща ми живя 99 години, но той работи почти през цялото това време. Първата му работа, представена в изложбата е от 1942, последната през 2022. 80 години творчески живот е наистина един век реално“, отбеляза синът.

Тайната отвъд физическото

„Не зная дали има тайна. За много хора първата детска книжка е била негова, за мен също, разбира се. Той беше пример, за мен в личен план, неговата работоспособност, дисциплина, неговата идея как човек трябва да има отговорност към онова, което върши и към собствения си талант, винаги ще бъде една недостижима цел, позиция в живота“, посочи Филип Зидаров, разказвайки как в ранните си детски години израства покрай родителите си.

“С идеята за книги, за изображения, за неща които се случват, които от живота преминават през изкуството и обратно, а в професионален аспект на художествен критик и куратор, изведнъж съвсем естествено оформихме партньорски тандем“, разкри той.

Почти три десетилетия те правят заедно изложбените, художествените и издателски проекти – той ми казваше „ти си моят агент“, разказва Зидаров.

За многобройните книжни издания преминали през ръцете му казва:

“Щастлив съм, че те се оказаха моята духовна връзка с няколко поколения читатели“.

Той имаше няколко много любими произведения, с които хората го свързваха по някакъв начин, сред тях „Андерсеновите приказки, които илюстрира за първи път през 1964 година и шестото издание през 2018 г.

“Всяко издание правеше почти наново, винаги развиваше контакта си с текста и с автора“, изтъкна Филип Зидаров.

Изложбата „Любен Зидаров -100 години“ представя много произведения на художника, книги и филма “Вълшебното огледало“.

Още от разказа за творческия път на Любен Зидаров, ще чуете в разговора на Даниел Ненчев.



По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46