Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осем години любов към изкуството

| обновено на 11.02.24 в 21:26
8
С арх. Теодора Джерманова и Христо Киров
Снимка: радио София

Радиокафе гостува на Сити Марк Арт Център – едно модерно място за култура, изкуство, музика, театър и бизнес в навечерието на неговия осми рожден ден на 14 февруари. Разговаряме с популярни артисти, режисьори, художници.  Първи гост е Христо Киров – меценат и собственик и арх. Теодора Джерманова:

"Припознавам мястото заради енергията. Всеки усеща любовта, което носи. Всеки, който влезе тук, преоткрива себе си. Ако нещо ни вълнува, това е критерият за нас. Вече имаме дигитален орган и проф.Кръстева ще предаде силата на въздействието, което носи. (Христо Киров) Оцеляхме след 7 години ходене по мъките, после работихме с 20-30 % от капацитета си по време на пандемията. Бе предизвикателство и да пригодим залата за хора с увреждания. Сега  могат да стигнат до всяка точка на залата. Пространството е комфорт. Всеки цвят влияе по различен начин, цветовете лекуват. Най-голямата ми награда е след спектакъл хората да се чувстват добре."  (арх. Теодора Джерманова)

Георги Михалков е режисьор и мениджър на Сити Марк Арт Център: "Поне две и половина години ни трябваха за да съберем екип. Предлагаме качество, енергията идва с добро настроение, всеки умее да поеме инициатива. Готвим и ново представление, "Измяна" на Харолд Пинтър. Обичам трудните автори, те гонят публиката от салоните. Но може да се направят атрактивни представления. Целта ми е стях да направя много гледаемо представление. Сложни са да ги направиш в цялата им палитра плюс безкрайната им ексцентричност. Спектакълът има свой собствен живот. Научих се да разбирам от икономиката на театъра. Завъдихме публиката си от уста на ухо. Слава Богу, театралната журналистика не диктува модата. Театърът е професия и кръвна група."

Владимир Киров е художник, чиято изложба се открива на 14 февруари: 

"Изложбата е моя и на дъщеря ми. Картините са на базата на определена реплика. Заглавието на картината е реплика. Композицията остава отворена към зрителя. Нощем ставам и отивам да си погледна картините. Това им дава духовен смисъл. Това което правиш е мисия за предаване на духовната същност на хората."

Актрисата Марияна Коева

"Разработката ни на приказката "Принцесата и свинаря" е намигване към публиката. Предния сезон си дадохме предизвикателство на "При закрити врати" на Сартр, където съм и сценограф. Доста труден текст и доста напрегната ситуация, април е следващият ни спектакъл".

Мариус Донкин няма нужда от представяне:

"Международният фестивал на моноспектаклите е за 12-и път. Моноспектакълът е едно от най-трудните изпълнения. Всяка вечер представлението е различно както и публиката. Имигрантите, идентичността, доброто и злото са част от темите." 

Проф. Нева Кръстева:

"Концертът е посветен на собственика на органа, който за съжаление почина – Васил Макаринов, той бе мой ученик. Органът ще го използваме и за солов репертоар. Текстовете на „Духовните кантати“ на Бах ще ги чете Мариус Донкин. Бах се смята, че е правил сам текстове. Органът е и проповедник, той демонстрира мощта на човека, той може и да импровизира, репертоарът е изключително извисен. Музиката за орган никога не бива пошла, има си свой език.

Музиката е терапевт и е грешно да се поставя на последно място в една култура. Евентуално стои накрая, след спорта. Духовното и политиката трудно се сещат едно за друго. Музиката е посредник, воля за живот. Дава сили и оптимизъм. Големите постижения се дължат на школи, на предшественици. Учителят на Бах е направил от него това, което той е. Музиката е вродено качество, достатъчно е да желаеш да се докоснеш до нея, тя е готова да откликне."

Актьорът Димитър Живков :

„Детската ми мечта бе да стана каубой или актьор. За каубой ми беше сложно, за актьор ми се получиха нещата. Синът ми цитира някои реплики, които са му станали интересни. Когато съм писал текста съм наблюдавал познати, роднини. Според характера и амбициите на индивида, нещата му се получават. С талант и много работа успехът е неизбежен.“

 Финалът е с още един художник, Иван Яхнаджиев:

"Тук създадохме идея, децата след като излизат от представление, да рисуват с мен. Това е преживяване, което продължава вкъщи. Това струва и трябва да се цени. Обикновено родителите купуват картините."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Бачева и Криско

Столичната община ще съдейства на Криско за изграждане Детски център

Хип-хоп изпълнителят Криско съобщи за днешната си среща със зам.-кмета на Столичната община Надежда Бачева във връзка с намерението му да бъде изграден детски център за деца със Синдром на Даун. Наскоро стана известно, че второто дете на музиканта е със синдрома. По думите на Криско, в Столичната община се е срещнал с хора, "изключително..

публикувано на 17.12.24 в 18:34
Д-р Ели Бенкова

Как да реагираме при изгаряне?

Във втората половина на декември и през януари има много празници, в някои от които хората задължително приготвят традиционни ястия. Работата край печката и барбекюто, веселието край елхата със свещи и бенгалски огън или пиротехнически изделия създават ситуации и условия, в които е твърде възможно да се случат изгаряния по човешката кожа...

публикувано на 17.12.24 в 17:59

Проучване: Нагласите на българите към ЛГБТИ не се влошават през 2024 г. въпреки атаките

Най-сериозните проблеми в българското образование не са свързани с "джендър идеологията" , а с лошата дисциплина, агресията, липсата на интерес у учениците, разпространението на наркотици и вредни вещества в близост до училищата и други.  Това показва национално представително проучване на агенция "Алфа Рисърч" сред 1000 пълнолетни..

публикувано на 17.12.24 в 17:15

Св. Синод е категорично против преименуването на площада пред катедралата "Св. Ал. Невски"

Светият синод единодушно заявява отрицателно становище относно преименуването на площада пред патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Решението е взето на заседанието на Св. Синод на 10 декември 2024 г. в пълен състав.  "Площадът пред катедралата е неразделна част от историята на Родината ни и е неразривна част от всички събития, свързани с..

публикувано на 17.12.24 в 16:13
Емил Соколов

Емил Соколов: С отсъствието си от преговорите Борисов лесно може да ревизира решението си

Надеждата да се реализира правителство днес е по-голяма от песимизма да не се случи. Срещите на ГЕРБ за осигуряване на мнозинство, което би подкрепило редовен кабинет продължават, но в тях отсъства Бойко Борисов и това би му позволило да анулира или ревизира преговорите . Това коментира пред БНР-Радио София политическият анализатор..

публикувано на 17.12.24 в 15:10

Шофьор загина при пожар в автомобила си на пътя Радомир - Перник

Водач на лек автомобил е загинал при пожар в автомобила си. Инцидентът е станал пет минути след полунощ на пътя Радомир – Перник.  Лек автомобил се ударил в бетонна стена, след което избухнал в пламъци. Колата е изгоряла напълно. Все още не e установена самоличността на водача.  Обгорелият труп е закаран в Съдебна медицина – Перник за аутопсия. Извършен..

публикувано на 17.12.24 в 13:33

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в България?

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в БългарияНа 9 декември излязоха резултатите от една програма на Министерство на културата, свързана с читалищата. От 1355 допуснати читалища, 1274 са оценени точно с по 28 точки от максимум 30. Останалите 81 са оценени с по 29 или 30 точки и са финансирани. Учудваща е прецизната точност на оценка на..

публикувано на 17.12.24 в 13:25