„Сузи, внучката от къщата на № 4“ e поглед към злото на фашизма, преживяно от едно еврейско дете и неговото семейство.
Пред Радио София Ина Кънчева обясни, че изложбата не просто представя илюстрациите от книгата, но е и театрално преживяване на написаното.
„Историята е истинска и третира борбата срещу антисемитизма и националсоциализма. Говори за времето на фашизма, за това как едно преследвано семейство е оцеляло с помощта на мрежа от съмишленици, много добри хора, които са рискували своя собствен живот, за да им помогнат. За мен това е невероятна история, която е много тактилна – все още можем да отидем в Берлин и да видим къщата, от която всичко започва. Това е история, която завършва с щастлив край“, обясни Кънчева.
Тя добави, че в изложбата посетителите могат да видят и втора експозиция на Държавния културен институт към Министерството на външните работи на Република България.
„Това е невероятна изложба. Тя е с архивни кадри, артефакти от живота на българските евреи. Изложбата се нарича "Еврейската улица – реконструкция“ и беше направена миналата година. Ние поканихме само мултимедийната част, за да се види живота на българските евреи по нашите земи и да се проследят шест сюжетни линии, защото това е етнос, който е много умен, много предприемчив, който много залага на образованието. Това не са войнствени хора“, уточни Ина Кънчева.
Тя добави, че в малката зала на галерията, посетителите ще могат да гледат филми. Подготвено е и учебно помагало, в помощ на ученици и родители.
Какво още предстои за Ина Кънчева, можете да чуете в звуковия файл.
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..