Европейският съюз инвестира 9 млн. евро за да могат младежи (15-29 г.) в неравностойно положение бъдат привлечени в обучение и да развият уменията, с които по-лесно ще се (ре)интегрират на пазара на труда.
За целта се насърчава сътрудничеството между европейските държави и обмена на добри практики в различните области като наемане на работа, образование, усъвършенстване на уменията и социалното включване.
Така ще се развиват и разпространяват иновативните подходи, оказали се успешни в различни региони.
Процедурата е финансирана от Европейския социален фонд (ЕСФ+) и Инициативата за Социални иновации (SI+), а крайният срок за кандидатстване 29 февруари 2024.
"По темата много сериозно се работи както във всяка държава членка на Европейския съюз, така и с помощта през централните програми. За съжаление групата на младежите между 15 и 29 години е една от най-уязвимите и най-нестабилните в относно намиране на правилната работа. През последните 3-4 години с натрупването на няколко големи кризи проблемът като че ли се задълбочава и се добавят и нови групи", отбеляза пред БНР-Радио София Пенка Цветкова от Информационен център EaSI България.
Тя посочи, че по данни на Евростат за 2021 г. в България младежите, които нито учат, нито работят, са 18%. В това отношение сме четвърти отдолу нагоре в класацията.
"Има голямо поле за работа както в големите, така и в по-малките градове", допълни Цветкова.
За успех тя препоръча индивидуална работа и дейността да е съобразена с уменията на младежите.
Първите резултати по европейската програма се очакват след около година.
Чуйте разговора на Катя Василева.
Двамата събеседници във "Форум" за тази седмица - Георги Захариев и Алексей Пампоров , провокирани от водещия Лъчезар Христов, днес коментираха следните теми: Нощният транспорт на София. Спиране на нощни автобусни линии от Столичния общински съвет. Настояване от изпълнителната местна власт за преразглеждане на решението. Шенген – изстрадана..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще оглави работна група , която ще координира лично всички институции, от които зависи по-бързото издаване на туристически и работни визи, така необходими за развитие на българския туризъм. Това съобщи пред БНР-Радио София д-р Сийка Кацарова, председател на Българският съюз по балнеология и СПА..
В училищата медицинската помощ най-често се налага при инциденти, травми и неотложни състояния, показва анализ, направен от Съюза на парамедиците в България. Членовете на тази организация са квалифицирани именно в оказването на първа помощ. Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да..
На 17.02.25 г. "Академия за Родители" ще отличи български работодателски компании, подкрепящи своите служители с деца. Целта е останалите компании да бъдат мотивирани да се погрижат по-добре за служителите си. Номинациите се събират до 31 януари 2025 г., каза пред Радио София Мариела Станулова - основател на "Академия за родители“ и член на..
Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители. Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели..
Изминалата 2024-та беше поредната трудна година за работодателите , защото беше белязана от недостиг на кадри в някои сектори - отражение и на демографската криза и застаряващото население, продължи да нараства трудовата миграция . Хората преосмислят ценностите, пренареждат приоритетите и ценят все повече гъвкавостта и автономията...
Стела Христова – Сачи, която е артист, прекрасна дама, с която си говорим за изкуство с къна, освен това е лайф – коуч, специализирала в сферата на женската енергия, хенна – майстор, водещ на подкаста “Играта на живота“, педагог, лектор, ментор и пътешественик. Поговорихме именно за нейните пътешествия, които са пълни с истории, от интересни..