Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучване за 2023 г. показва:

Данъчни преференции са ощетили общинските бюджети с над 110 млн. лева

Местната власт иска компенсация от държавата за налаганата от нея зелена политика

Силвия Георгиева
Снимка: НСОРБ

Общините са претърпели загуби за 110 080 546 лв. през 2023 г. от предоставени от държавата различни данъчни преференции.
Това показва проучване, проведено за пръв път от Националното сдружение на общините. 
Сумата, с която са ощетени местните бюджети, представлява 8,1% от данъчните приходи на общините през миналата година.

В проучването са се включили 210 общини (79% от всички) с общо малко над 5 милиона партиди на физически и юридически лица, получили облекчения, отстъпки или освобождаване от данъците върху недвижимите имоти, върху МПС, патентен данък, таксите за битови отпадъци и за различни технически услуги.

"Може да се каже, че общините са върнали тези средства на гражданите и бизнеса, изпълнявайки регламентите, които държавата е въвела със закон", коментира пред БНР-Радио София Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ.

Тя посочи конкретни преференции, от които са се възползвали данъкоплатците:

  • отстъпка за основно жилище от Данъка за недвижимите имоти;
  • отстъпка от 5%, ако данък или такса битови отпадъци се плати изцяло до 30 април;
  • данъчна отстъпка от 75% от данъка за имот (или за автомобил) за хора с намалена работоспособност; 
  • отстъпки за автобусите и товарните автомобили с екологични категории.

"Отдавна сме заявявали, че не бива държавата да прави своята екологична политика само за сметка на местните данъци и такси. Затова решихме, че е време да остойностим размера на тези данъчни преференции. Общините изпълняват стриктно данъчното законодателство, въведено от държавата, въпреки че то ощетява местните бюджети. Тези над 110 милиона можеха да бъдат използвани за улици, осветление, за местни проекти", подчерта Георгиева.

Следващата стъпка от страна на общините е да се водят преговори за държавна компенсация след установяване на понесените загуби.

Според изпълнителния директор на НСОРБ това може да стане

  1. по Закона за публичните финанси, според който държавата трябва да финансира всяка нова политика, която въвежда.
  2. държавата да отстъпи част от преките данъци – по-лесен вариант, част от финансовата децентрализация, за която се говори от години.

"Нашите европейски партньори, включително Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, към която се стремим да станем член, подчертават задължителния характер на финансовата децентрализация за България и необходимостта тя да бъде въведена в кратки срокове. България остава единствената държава членка, в която общините не получават част от данъка върху доходите на физическите лица", допълни Силвия Георгиева.

Резултатите от проучването със сигурност ще бъде представено при обсъждането и формирането на следващия държавен бюджет.

Чуйте разговора на Невена Николова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17