Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емил Нешев: В зимната планина се отива с лавинно оборудване, компания и предварителна подготовка

Снимка: БГНЕС

След като скоро скиор стана жертва на лавина, от Планинската спасителна служба изрично препоръчват да се ползват обработени писти и терени.
Сред причините за контузии и за загубен живот в зимната планина най-често е подценяване на опасностите, както и надценяване на собствените възможности.

Независимо дали човек отива за спорт – ски или сноуборд, или като турист, той трябва да се информира предварително както за локацията, така и за актуалните условия, най-вече по отношение на лавинната опасност, подчерта пред БНР-Радио София Емил Нешев, директор на Планинска спасителна служба.

Емил Нешев  Снимка: БГНЕС

Той припомни, че има специални курсове, в които редовните планинари могат да научат как се променя снежната покривка, да бъдат обучени на безопасност - своята и на околните.

"След попадане в лавина в първите 15 минути шансовете за оцеляване са около 90%, но след това спадат много бързо. Затова задължително е да бъдем оборудвани с лавинен уред, лавинни лопата и сонда. С такова оборудване за 5 до 10 минути затрупан човек може да бъде локализиран и откопан", обясни Нешев.

Той подчерта, че за съжаление у нас все още липсва служба, която да дава информация за лавинната опасност във всички райони на страната.

Нешев даде и практични съвети за хора, които биха се насочили към планинските склонове – да проучат каква е била обстановката през последните 3-5 дни, да потърсят информация за наличието на вятър, състоянието на снежната покривка. Да помислят за зимната си екипировка и да не отиват сами.

Чуйте разговора на Златина Петкова.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велислава Делчева

Велислава Делчева е новият омбудсман на България

Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..

публикувано на 18.07.25 в 15:44
Георги Заманов

Георги Заманов: Влизането в еврозоната извади и вля над 1 млрд. лева в банковата ни система

След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева . Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година. "Системите ни работят с много валути, имаме депозити  и кредити в..

публикувано на 18.07.25 в 15:35
Кадър от видеото към новата песен

Гриша Георгиев-Greesh представи новата си авторска песен "Сърф"

Гриша Георгиев-Greesh - добре познат и любим на голяма част от публиката е винаги много деен, атрактивен и забавен. Дойде и в предаването “Добър вечер, София“, за да представи своя соло проект и нова песен. До момента Greesh  участва в групите No More Many More и Portokal , а проекта GREESH, по думите на музиканта е факт вече две..

публикувано на 18.07.25 в 13:52

Седем летни академии помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година

7 летни академии организира фондация "Заедно в час“, които помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година и да развиват полезни умения. СТАРТ академиите се провеждат в кв. "Факултета“ в София, кв. "Езерово“ и кв. "Победа“ в Бургас, Шумен, Разград, с. Брестница и с. Ръжена. Лятната академия кв. "Факултета“ се организира за 9-а поредна..

публикувано на 18.07.25 в 13:23

НХГ показва изложбата “Във ваканция… CORPUS EQUORUM” на Лъчезар Бояджиев

Нционалната художествена галерия показва изложбата “Във ваканция… CORPUS EQUORUM” на Лъчезар Бояджиев. Куратори на еспозицията са Овюл Дормушоглу и Джоана Варша.  Лъчезар Бояджиев е международно признат автор за своите критични наблюдения и дисекции на трансформиращата се обществена сфера в България и Югоизточна Европа, особено след 1989 г...

публикувано на 18.07.25 в 11:38

Група, генерирана от изкуствен интелект, събра един милион слушания

Групата Velvet Sundown издават два успешни албума преди да стане ясно, че тяхната музика, снимки и история са създадени от изкуствен интелект. Новината за събраните 1 милион слушания разбунтува духовете в музикалните среди и повдига много въпроси свързани с авторството, автентитността и човешкото начало в изкуството. В същото време Дания е първата..

публикувано на 18.07.25 в 11:05
Паметникът на Васил Левски в Карлово

България отбелязва 188 години от рождението на Васил Левски

България отбелязва 188 години от рождението на Васил Левски. Център на тържествата е родният град на Апостола на свободата – Карлово. Тържествена Света Литургия ще бъде отслужена в храма "Свети Николай". Венци и цветя ще бъдат поднесени на гроба на майката на Левски - Гина Кунчева.  По традиция на площад "Васил Левски" официално..

публикувано на 18.07.25 в 09:08