В Деня на влюбените седмичните коментатори във "Форум" - разбира се - говорят и на тема Любов.
За да стигнат до нея, обаче, преди това те обсъдиха въпроса за воюващата и въоръжаващата се част от света днес. Отражението на горещата украинска точка отвъд Атлантика. Задължително ли е въоръжаването на Европа, за да се чувства по-сигурна?
След 20 години дискусии, българският парламент днес реши: До 30 дни здравният министър представя план за ускорено изграждане на Детска болница. Ще се стигне ли до успех този път? Какви здравни услуги трябва да предлага тя – комплексни или специализирани. Има ли кой да работи там? Удачно ли е да се мисли за публично-частно-партньорство?
Любовта отведе коментаторите към един от нейните резултати – семейството, сключването на граждански брак. Какво дава той, за да остава предпочитана форма на законно съжителство?
Разговора води Антония Каменичка.
Коментаторите:
Лидия Даскалова е юрист, политолог, докторант по Конституционно право. Има богат опит в неправителствения сектор. Най-големите ѝ интереси и каузи са свързани с образованието, правосъдието и създаването на по-активно гражданско общество.
Аркади Шарков е макроикономист с опит в публичния и частния сектор. Експерт е в сферите на лекарствената политика и оптимизация на публичните разходи в сферата на здравеопазването, данъчна политика, европейски проекти и управление на инвестиционни проекти. Завършил е магистратура по Публични политики в Маастрихтския университет и Университета на ООН. Член и съосновател на обществения консултативен съвет към Българския лекарски съюз.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..