Даниела Дикова е от хората, които живеят на висока скорост Тя е професор "Камерен съпровод" в Музикалната академия, а бе гост в предаването "Радиокафе", за да разкаже за музикално събитие, което започва в началото на следващата седмица с много интересна програма.
"Седмицата на камерната музика цели да предизвика емоционален сблъсък в най-добрия смисъл на думата. Нашите студенти от „Инструментален“ факултет са разделени в камерни състави. Популярният виолончелист с награди от конкурсите „Ростропович“ и „Чайковски“ – проф. Ромен Гариу, е французин, но работи в Германия. През тази седмица, освен че всички ще покажат наученото в камерната музика, ще почерпят от извора му, който е необятен. Ние, преподавателите от катедра "Камерна музика и съпровод" ще свирим триа и квартети, чествайки годишнините на Любомир Пипков и Габриел Форе - посочи проф. Дикова.
Тя отбелязваме факта, че Любомир Пипков е учил в Париж при Пол Дюка и едни от най-големите имена на френската култура.
Концертите ще се проведат в Голямата зала на Музикалната академия.
"Академията се отвори за много чужди влияния, за много гостувания на нашите преподаватели, имаме много млади колеги. Непрекъснато се отварят асистентски места за изявени имена. Всичко е преценено, премерено и много добро за имиджа на поколенията и академията, което не е случайно учебно заведение", подчерта проф. Дикова.
Тя сподели впечатленията си от двуседмичния престой в центъра на музикалния свят във Виена, в един от най-престижните университети, по проект на Музикалната академия.
"Преподавателите, които бяхме там, като се върнахме, разбрахме къде работим и какво имаме като бекграунд. Само нашата академия, създадена преди повече от 100 години, има Академичен симфоничен оркестър с професионални музиканти в него, Камерен студентски оркестър и Камерен симфоничен оркестър – три оркестъра които дават уникална възможност на студентите, но лошото е, че Голямата зала с уникална акустика много рядко подслонява студентски постижения."
С проф. Даниела Дикова разговаря Лили Големинова.
Даниела Дикова и Ромен Гариу Снимка: В. Балевска
Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..
Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..
От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..