Проследяване и анализ на състоянието на спортистите може да се прави не само от преките треньори. Иновативна българска разработка помага в това отношение с интегрирана система и тя на практика помага на спортистите да имат дълги и продуктивни кариери и да достигнат пълния си състезателен потенциал.
На всичко отгоре става дума за преносимо устройство с тегло под 50 грама, което може да се поставя в джоб на спортната фланелка, например. А всички данни и анализи от системата се представят в реално време, за всяка една секунда, за всеки един играч.
С помощта на таблет могат да се виждат данните на до 30 играчи едновременно.
Хубавото не се изчерпва с това.
Системата съдържа всички исторически данни от тренировки и мачове, достъпна на отбора във всеки един момент – включително и по време на мач.
"С всички данни, които осигуряваме, треньорите могат да вземат възможно най-информираните решения по време на мач и по време на подготовката на играчите – коментира пред БНР-Радио София Даниел Шопов от екипа разработчици. – Може да се ползва за всякакъв вид спорт. Има софтуерна и хардуерна част. Ако има специфични нужди, можем да се съобразим и надградим."
Всеки процент от потенциала може да донесе победа в професионалния спорт, допълни Шопов. И наблегна на прогнозата и превенцията на безконтактните контузии. "Вече не са достатъчни мускули. Ролята на науката в спорта става все по-значима."
Подкрепен с изкуствен интелект, иновативният продукт може да се самообучава и самоусъвършенства.
Системата се проектира изцяло в България, а част от производството ѝ е изнесено в Китай.
Автоматизирания процес, приемането и предаване на данни в реално време отличава българската компания от глобалните конкуренти.
Никак не е случайно, че иновацията Barin Sports 360 донесе награда на авторите си на последната церемония за иновативно предприятие на годината, в категорията „Пазарно лидерство“.
Продуктът позволява получаване на комбинация от данни, свързани с представянето на играчите и тяхното състояние за упражняване на по-добър контрол на умората, преценка за готовност за игра и аналитика за предсказване на безконтактни контузии.
Авторите на Barin Sports 360 вече имат контакти и дори работят със спортни федерации и отбори, които се готвят за олимпиади и други големи спортни първенства. Работят в сътрудничество с НСА, Техническия университет и други научни организации.
Очакват разширяване на пазара и в чужбина. Насочили са се към отваряне на офиси за обслужване на клиенти в Обединените арабски емирства, Унгария, Австрия, Германия, Обединеното кралство. Техни клиенти са дори национални отбори в различни континенти.
Екипът се разширява и като численост и като специалисти.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...