От години фестивалът „Master of Art“ популяризира филми за изкуството. Един от българските филми в тазгодишната програма разказва за художника, роден в Созопол, който става един от най-знаковите творци за гръцката художествена общност – Йоргос Гунаропулос.
Гост в предаването "Радиокафе" беше изкуствоведът Елисавета Станчева, която е автор на книга и филм за него.
Художникът е роден през 1889 година. Още в ранна възраст е открит талантът му да рисува. По-късно самият той в спомените си разказва, че не е бил особено прилежен ученик, защото в час най-много е обичал да скицира учителя и своите съученици. Напуска Созопол със семейството си, завършва Художествената академия в Атина и получава стипендия от един от най-големите меценати на Гърция. Заминава да учи в Париж, там постига голям успех, излагайки произведенията си редом с Пикасо, Жорж Брак и е представляван от една и съща галерия с Жорж Папазов, с когото също има обща изложба.
Гунаропулос е много радикален и различен за времето си. За една нощ той рисува портрет на своята майка в академичен стил, за да докаже, че го владее, но не това е начинът да изрази себе си. Знаменателната творба днес се намира в Созопол, като дарение от наследниците на художника.
В годините до смъртта си той прави множество изложби. През 1975 г. приживе правят ретроспективна изложба в националната галерия на Атина, а днес в града има музей носещ неговото име. До края на живота си художникът не се завръща в родния Созопол, защото както сам казва, иска да запази детските си спомени, които вдъхновяват цялото му творчество.
Кое е различното при подхода към филма?
"Тук трябва да подчертая, че вече в трети филм работя съвместно с Ясен Харалампиев, който е оператор, монтажист и човек с много красиво око. Допада ми неговата гледна точка при правенето на интересни, увлекателни, динамични документални филми, в които има няколко сюжетни линии. Различното е, че работим с настоящето. Обемът информация, който можем да покажем в киното и писмената реч е абсолютно различен“ изтъква Елисавета Станчева.
Филмът за художника Йоргос Гунаропулос на Елисавета Станчева и Ясен Харалампиев ще бъде показан на 20 февруари в кино "Влайкова" в рамките на "Master of Art".
Чуйте още от разказа на Елисавета Станчева в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..