Повече за конференцията разказаха две креативни дами – Елена Мустакова и Гергана Попова.
"Креатех има за цел да обедини креативните и технологичните индустрии в региона на Югоизточна Европа, също и да съдейства за внедряване и ускоряване на кроссекторните иновации, да насърчи дискусии, катализира международни партньорства", обясни Ели Мустакова.
"Защо ние като студио за разработка на игри решихме да участваме в този клъстър ? – Защото той ни позволява да се срещнем с много съмишленици, партньори и хора от различни държави, които правят иновации, сходни на това, което разработваме ние. Понякога можем с нещо взаимно да си помогнем, допълним или да си разпределим по-мащабен проект, който да се случи и да бъде успешен в световен план", допълни Гергана Попова.
Тя онагледи с пример какви са иновациите, които има възможност да направи една компания за видео игри:
"Иновацията може да се крие в определена гейм механика в играта, която се издава и ние имаме точно такива, различни гейм механики от тези, които са били наложени досега в света", поясни тя.
Културните и творческите индустрии (КТИ) играят важна роля в съвременното развитие на нашето общество и са в основата на творческата икономика. Базирани на интензивни знания и индивидуална креативност, те генерират значителен икономически резултат и спомагат за формирането идентичност, култура и ценности.
Креатех е нещо жадувано за всички в България, защото е първият български клъстър, който се опитва да обедини всички тези сектори в България и е нещо, по което тепърва започва да се работи и ще дава резултат, увериха от "Креатех България".
Това е второто издание на Конференцията „CreaTech Summit South-East Europe 2024“, която ще се проведе на 29 февруари и 1 март в "Топлоцентрала" като през първия ден ще има повече общи политико-бизнес насочени дискусии, през втория ден ще бъдат застъпени всяка една от посочените дисциплини, ще има участници от съседни на България държави – Румъния, Сърбия, Македония, Турция, както и от цяла Европа, разкриха организаторите.
Освен мащабно международно участие, ще има ключово и от българска страна още в първия ден на събитието – д-р Бойко Таков, изп. директор на ИАНМСП, Веселин Димов – директор на "Топлоцентрала", Геновева Христова – основател на "Креатех България", Васил Терзиев – кмет на София, Милена Стойчева – министър на иновациите и растежа.
Това са само част от участниците в програмата на събитието, чието присъствие показва, че държавата вече е готова да обърне внимание на креативния сектор и желае да работи в посока за развитието му, твърдят организаторите.
Сред креативните индустрии, за които е нужно да се обединят държава и частни инвеститори в съвместната си работа са XR и VR, така наречените “потапящи изживявания“ – виртуална реалност, добавена реалност, които могат да бъдат част от всички други креативни индустрии, като потапящите технологии оказват огромно влияние върху всички разновидности на дизайна, имат страхотен ефект върху бизнес инвеститора и крайния потребител.
Дискусиите за „потапящите технологии“, VR и дизайна са обединени в един общ панел през втория ден на „CreaTech Summit South-East Europe 2024“, отделен панел ще има и за Game Development и кино.
Входът е свободен.
Още интересни аспекти от от програмата на събитието чуйте в разговора с Елена Мустакова и Гергана Попова.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..