Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмицата в САЩ: Притеснения за ново руско оръжие

Снимка: iStock

Конгресмен в Съединените щати тази седмица разтревожи Вашингтон като обяви, че има сериозна заплаха за националната сигурност. Председателят на Комисията по разузнаване в Камарата на представителите Майкъл Търнър поиска от президента разсекретяване на информация по случай, с който той е бил запознат. Предупреждението на Търнър в сряда породи тревожни въпроси, а ден по-късно Джон Кърби – говорител на Белия Дом каза, че става дума за разработване на оборудване от Русия, с което биха могли да се разрушават сателити.

Според източници на Вашингтон Поуст американското разузнаване разполага с информация, че Русия разработва вид космическо оръжие, което да може да наруши работата на сателити, които са в земната орбита. Източници, цитирани от изданието, също казват, че компонент от това оръжие може да е от ядрено естество.

Това става в момент, в който в американския конгрес текат дебати за законова норма, която позволява на Щатите да прихващат комуникации на чужденци. Привърженик на тази законова норма е именно Търнър и не случайно той иска да се говори по темата за заплахата. За него ситуацията създава благоприятна среда да се каже, че нормата позволяваща прихващане на чужди комуникации е важно да продължи да съществува.

Джон Кърби, който е говорител на Съвета по национална сигурност към Белия Дом посочи вчера, че информацията, с която се разполага не е за нещо, което се използва в момента, а за нещо, което се разработва. „Няма непосредствена заплаха за сигурността на когото и да било,“ каза Кърби и допълни, че не става въпрос за оръжие, което може да се използва за атакуване на хора или да причинява разрушения на земята.

В същото време от администрацията на Байдън казват, че приемат информацията сериозно. И макар да няма пряка опасност за хората на земята, трябва да се подчертае, че едно разрушаване в космоса на сателити може да доведе до доста усложнения.

В орбита са хиляди сателити, които ни обслужват било то с GPSсигнал или пък с медийни услуги. Има и сателити, които се използват с разузнавателни цели. Това са важни средства. От друга страна разрушаването на един сателит може да доведе до щети на други. Да не забравяме също, че сателити дават възможност за следенето на войната в Украйна в реално време както и факта, че именно благодарение на сателити позволиха на Украйна да има средства за комуникация по време войната.

Оставаме на темата с Украйна. Миналата седмица си говорихме за трудния път за приемане на нова помощ във Вашингтон за Киев. В началото на тази Сенатът прие пакет за помощ, но съдбата му в Камарата на представителите все още не е ясна. Има ли надежда да се стигне за крайното приемане на тези средства?

Погледите на Украйна и съюзниците на страната са насочени към случващото се тук. Президентът Байдън призова за приемане на средствата. Той подчерта, че отказа за приемането на пакета е нещо, което руския президент Владимир Путин иска да се случи.

САЩ е в позиция, в която има нужда да покаже, че изпълнява ангажиментите си към своите партньори. Миналата събота Доналд Тръмп, на предизборен митинг каза, че в миналото е предупредил, че би оставил Русия да прави каквото си иска на страни-членки на НАТО, ако са в състояние на деликветност относно даването на два процента от БВП за отбрана. Байдън нарече това рекет за охрана и припомни, че НАТО е била с Америка след терористичните атаки от 11-ти септември.

От една страна имаме пълна подкрепа от президента за НАТО, както и за помощта от Украйна, но от друга страна в Конгреса сигналите са смесени. Тази седмица Сенатът с гласове и от двете партии прие помощ от 95.3 милиарда долара за Украйна, Израел и Тайван, но за крайното приемане е нужно помощта да мине на гласуване в Камарата на представителите. Там обаче нагласите са за дълги преговори и то в момент важен на бойното поле. Опозицията иска да види мерки за опазване на южната граница.

И в края към една музикална тема, която породи доста дискусии тази седмица отвъд Океана. В неделя Beyoncé в свой стил изненадващо подари на феновете нова музика. Парчетата 16 Carriages и Texas Hold ‘Em излязоха в неделя като прелюдия към Действие 2 от трите части на Renaissance, което се очаква на 29 март. И двете песни са кънтри.

Кънтри парчето Texas Hold ‘Em влезе в новините заради публикация в X, от която става ясно, че на молба на фенове за включване на песента в ротация, кънтри станция в Оклахома е отговорила с отказ, с мотива, че са кънтри станция и не пускат Beyoncé. Това доведе до вълна от негативна реакция и в крайна сметка включиха Texas Hold ‘Em. Според източник на Billboard първоначалният отказ е бил на шефа на станцията, който не е знаел, че Beyoncé е пуснала кънтри песен. В същото време парчето е хит по поп станциите и е на челно място на кънтри плейлист на Спотифай. И преди Beyoncé e правила кънтри – песента Daddy Lessons от албума й Lemonade oт 2016-а.

Случващото се е значимо развитие що се отнася до случаите на афроамерикански артисти, които пеят кънтри. Исторически погледнато корените на кънтри музиката са в блуса и афроамерикански музиканти са играели важна роля в създаването на кънтрито, но след това са били приемани за аутсайдери с малки изключения като например Ray Charles.

За някои случващото се с кънтри музиката на Beyoncé е симптом на продължаваща дискриминация. Taylor Crumpton, в статия за списанието Time пише, че има нужда от такива като Beyoncé, защото „присъствието й в кънтри музиката е сигнал за раждането на нова ера, на ренесанс. Време е институционализираните репресиращи режими на кънтри музиката да бъдат премахнати и тези, които продължават да носят наследството на сърцето и душата на кънтри музиката да получат място на масата.“

Предстои да видим изходът от разговорите по темата, но случващото се има потенциал да доведе до сеизмични промени в кънтри средите.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44
Атанас Капралов

В Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови" организират поетична вечер, вдъхновена от Деня на влюбените

"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..

публикувано на 11.02.25 в 14:36