Плейбек театър с премиера на студио "Персона" - Антоанета Петрова и Денис Николов разказват:
"На 22.2 в 18:30 в галерия "Прегърни ме" сме с трупата по импровизационен игрови начин. Страхувах се, не знаех с кого и преди Нова година решихме - риск печели, риск губи. (Антоанета)
"Трупата ни се казва "Персона". Всеки носи своята. Всяко представление е за себе си. (Денис) Ако загреем публиката, тя без проблем застава на стола на разказвача. Като телемост между публика и зрител. Понякога има повече хора, които искат да разказват, отколкото спектакълът може да понесе." (Антоанета)
"Плейбек-театърът има катарзисен характер, но не лекува. Човек разказва истории, които крие дълбоко в себе си. Той ни прави подарък с личната си история, ние я изиграваме, така той се освобождава. Музиката на живо е с много различни инструменти, които създават атмосферата. Музикантите ги използват импровизирайки в зависимост от историята.
След спектакъла се срещаме с публиката, тя не си тръгва веднага - става една общност. Долавяме понякога подсъзнателно думи, които не са казани от разказвача, той е свещен. Всички истории са отговорност за нас. Понякога има само емоция, няма случка и от нас зависи формата, в която ще го изиграем.
Предизвикателно е, когато историята се разказва от двама. А един път майка разказваше история, оято трябваше да бъде изиграна от нейния син. Забранени са коментара, шаржа, гротеската, пренебрежението. Каквато и импровизация да ни се случва, не трябва да се минава една граница.
Има моменти, в които спираш да слушаш историята. Чисто интуитивно можеш да се свържеш с разказвача на друго равнище. Пасивното слушане е също много добър инструмент. Минимумът на трупата е от 4-6 души. Това не е спектакъл. Деликатна е атмосферата. Даваме задача на публиката, която може да се изявява и като музикант. Актьорът не е най-важен, важен е разказвачът. За импровизацията са нужни години работа в екип."
"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..
Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България. Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..
Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста. Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство. Ценков е..
Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..
В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..
Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..
От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..