Велислав Стоянов с директора на Музикалното училище, Столина Добрева, след мини турне на Брас бенда на НМУ "Л.Пипков" в Амстердам:
"Благодарни сме и на НМУ, и на НФК. Това е реализация на проект от 2019. Да се обменят добри практики. Май 2023 дойдоха два фюжън бенда с няколко класически инструменталисти от лицея Codarts в Ротердам. Повечето се занимаваха с джаз. Изнесоха два концерта на открито. Получихме тогава поканата да им гостуваме.
Понастоящем брасбенда са 20, иначе пътуваха 16 деца между 6 и 12 клас. В Холандия се култивира вкуса на децата към музиката. Доскоро лицеят в Ротердам е бил консервативен, сега всичко, с което занимават учащите се, във всяка една секунда могат да бъдат извадени от зоната на конфорт, а те го очакват с интерес. Чак ми се прииска да уча там.
Ученичка по класическа цигулка например, всяка седмица има уроци по импровизация и вече е настървена по тях. Както и ние - пяхме госпъл на нидерландски. Децата от Брас бенда в началото бяха притеснени, но им казаха "каквото е в главите ви - това правете"!
Основната цел беше концерт с общи неща. Децата музицираха заедно в стил Ню Орлиънс. После ги накара да напишат парче. Обясни им какво е Mardi Gras и в края на концерта го направиха, наредени в редица, обикаляха около нас, публиката и го свиреха. Едно момче от тях, с награда за джаз-композиция до 18 г. ни даде негов аранжимент на Снарки Пъпи. Изсвирихме и две наши парчета. Децата непрекъснато бяха подтиквани да пишат нещо. Там са провокирани да създават всеки месец различен репертоар. Но нямат предмети като полифония, музикален анализ, че при нас учат 850 деца, а при тях са 200, от които половината са танцьори. Музиката е общуване! Ние още от догодина ще въведем часове по импровизация.
Брас бендът продължава с благотворителни концерти за закупуване на инструменти през пролетта (след 24 май) и есента. Ще има специални гости. Аз започвам с пробно преподаване на импровизация, децата го искат. Може би ще направим и фюжън бенд. Искам да променя брас-обществото, децатане заслужават да се превърнат в незаинтересовани музиканти. Да свирят с цялото си сърце и душа, в момента в залите тук това ми липсва зверски. Имаме ужасяващ мързел, който се захранва със завист. Хората, които се занимават с изкуство, трябва да са отворени към другите светове."
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..