Разговор с Иван Димитров, изпълнителен директор на Музикаутор за победителите от възстановения Младежки конкурс за песен, съвместно със Студентския дом:
"Младежкият конкурс за авторска песен има голяма история, важно място за съвременната ни музикална култура и даденост. Благодарение на инициативата на Васил Гюров, заедно със съдействието на бившия директор на Студентския дом, бяхме инспирирани да го направим отново. Те направиха връзка със съпругата на тогавашния организатор, Панайот Славчев, Милка Славчева: "Върна ме в 1970, каузата на съпруга ми, 21 издания имаше до смъртта му, сега бе неговото възкресяване. Изненада ме неочаквано доброто ниво на участниците. В 1970 това си бе пионерска дейност. Младите до "Златния Орфей не можеха да стигнат, а и сами групите да си пишат песните бе еретично. В журито бяха и Милчо Левиев, и Симеон Щерев. Имаше конна милиция пред Студентския дом и дебели червени въжета отпред. И младите талантливи хора да не се огъват!"
"Бяха допуснати 39 песни, на финала бяха класирани 18 песни. Студентският дом е на централно място и е за млада публика. Вибрацията в залата е изключителна. Младите творци не се познаваха, но се подкрепяха взаимно. Те разбраха важността да изградят връзки помежду си. Сътвори се и приемственост и се засвидетелства уважение между поколенията. Амбицирани сме за втори опит октомври. Безкрайно позитивна бе обратната връзка с музикалните среди. Благодарни сме на БНР за обещания професионален звукозапис на победителите.
Целта на събраните средства от авторски права е да се генерира ново творчество. Инвестираме средства за създаване на нови български произведения. Заедно с БНР създадохме и проекта "Земя и таланти". Също и инициативата "Светилник" за създаване химни на училищата. В творческия процес успяваме да интегрираме учители, ученици, родители и студенти.
За този конкурс нямахме стилово ограничение. В журите бяха Миленита, Котарашки, Богдан Томов и други утвърдени професионалисти с уважение към младите.
При нас е и победителят,Александър Веждаров-Вежди:
"За мен бе леко несигурно, но когато съм на сцена влизам в честност. От много малък се занимавам с музика, от втори клас свиря на класическа китара. Първо в 8-9 клас бяхме акустично трио, после свирихме поп и рок, с времето станахме малко по-тежки докато не се разпаднахме. Освен соловия проект, с който спечелих, имам и метал-банда. Сякаш хората, които слушат метал гледат само назад и новото му звучение не е много популярно. Занимавам се и с продукция, въпреки, че написах парчето, което ще чуем, за 2 часа, после минаха 2 седмици в продукция. Като звучене има разлика със спечелилата песен "Blow Up". Най-интересно ми е да експериментирам в правенето на музика. Опитвам се да достигна по-конкретно звучене на песните ми, които да предствям и като концерти, и като диджей сетове. Опитвам се да представям музиката по най-добрия начин."
Темите на днешния "Форум", по които разсъждаваха адв. Мария Петрова и Стоян Панчев, бяха: Бюджет 2025 Реформата в здравеопазването "Спаси София" постави условия (ултиматум), за да остане в управлението на столицата Как социалните медии и платформи повлияха на изборите в САЩ и победата на Тръмп Според адв. Петрова решението..
Авария остави от тази сутрин без парно и топла вода част от центъра на София, кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и част от квартал Зона Б-18, съобщават на сайта си от "Топлофикация-София". Очаква се топлоподаването да бъде възстановено до 8.30 ч. сутринта на 15 ноември. Без топлоподаване заради аварии са също част от абонатите на квартал..
Физическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пореден път отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, деца и родители, студенти и изследователи. Събитието е насрочено за 15 ноември, петък, от 11:00 до 15:30 часа, а сградата..
Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември. В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат. Той сподели наблюденията си в..
Социалното министерство предлага премахване на заложения в Кодекса механизъм за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50 процента от средната. За това алармира КНСБ в специална позиция. Според синдиката това поставя под въпрос приетата вече от правителството стойност на минималната заплата за 2025-а година в размер на 1077..
Представяме книгата “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“, която се появи на български език. Неин автор е Джейн Смайли. Доколко книгата е важна за българския читател, доколко показва един друг образ на Джон Атанасов, разказа ни човек с ескпертиза по темата - проф. Владимир Гетов при гостуването си в предаването “Радиокафе“...
САЩ са оптимистични по отношение на капиталите. По продуктивност са изпреварили Европа с около 35% . Старият континент е подложен на свръхрегулация и не се стреми към създаване на нов бизнес. Ние сме в капан. Това отбеляза в коментара си пред БНР-Радио София Георги Захариев, основател на Финансова академия . "Европа се превръща в..