Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите талантливи хора да не се огъват

3
Победителят в Младежкия конкурс за песен, Александър Веждаров-Вежди
Снимка: БТА

Разговор с Иван Димитров, изпълнителен директор на Музикаутор за победителите от възстановения Младежки конкурс за песен, съвместно със Студентския дом:

"Младежкият конкурс за авторска песен има голяма история, важно място за съвременната ни музикална култура и даденост. Благодарение на инициативата на Васил Гюров, заедно със съдействието на бившия директор на Студентския дом, бяхме инспирирани да го направим отново. Те направиха връзка със съпругата на тогавашния организатор, Панайот Славчев, Милка Славчева: "Върна ме в 1970, каузата на съпруга ми, 21 издания имаше до смъртта му, сега бе неговото възкресяване. Изненада ме неочаквано доброто ниво на участниците. В 1970 това си бе пионерска дейност. Младите до "Златния Орфей не можеха да стигнат, а и сами групите да си пишат песните бе еретично. В журито бяха и Милчо Левиев, и Симеон Щерев. Имаше конна милиция пред Студентския дом и дебели червени въжета отпред. И младите талантливи хора да не се огъват!"

"Бяха допуснати 39 песни, на финала бяха класирани 18 песни. Студентският дом е на централно място и е за млада публика. Вибрацията в залата е изключителна. Младите творци не се познаваха, но се подкрепяха взаимно. Те разбраха важността да изградят връзки помежду си. Сътвори се и приемственост и се засвидетелства уважение между поколенията. Амбицирани сме за втори опит октомври. Безкрайно позитивна бе обратната връзка с музикалните среди. Благодарни сме на БНР за обещания професионален звукозапис на победителите.

Целта на събраните средства от авторски права е да се генерира ново творчество. Инвестираме средства за създаване на нови български произведения. Заедно с БНР създадохме и проекта "Земя и таланти". Също и инициативата "Светилник" за създаване химни на училищата. В творческия процес успяваме да интегрираме учители, ученици, родители и студенти.

За този конкурс нямахме стилово ограничение. В журите бяха Миленита, Котарашки, Богдан Томов и други утвърдени професионалисти с уважение към младите.

При нас е и победителят,Александър Веждаров-Вежди:

"За мен бе леко несигурно, но когато съм на сцена влизам в честност. От много малък се занимавам с музика, от втори клас свиря на класическа китара. Първо в 8-9 клас бяхме акустично трио, после свирихме поп и рок, с времето станахме малко по-тежки докато не се разпаднахме. Освен соловия проект, с който спечелих, имам и метал-банда. Сякаш хората, които слушат метал гледат само назад и новото му звучение не е много популярно. Занимавам се и с продукция, въпреки, че написах парчето, което ще чуем, за 2 часа, после минаха 2 седмици в продукция. Като звучене има разлика със спечелилата песен "Blow Up". Най-интересно ми е да експериментирам в правенето на музика. Опитвам се да достигна по-конкретно звучене на песните ми, които да предствям и като концерти, и като диджей сетове. Опитвам се да представям музиката по най-добрия начин."

По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Пешева (вляво) и Йоана Милкова

Човек намира себе си на сцената

Четвърто  издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..

публикувано на 13.04.25 в 11:51
Aristolochia labiata - естествено е разпространена в Бразилия, а семената и се използват от местните за лекуване в отвари при стомашни неразположения. Цветовете ѝ може да се видят в 6-та малка оранжерия при колекцията от Бегонии.

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00