Разговор с Иван Димитров, изпълнителен директор на Музикаутор за победителите от възстановения Младежки конкурс за песен, съвместно със Студентския дом:
"Младежкият конкурс за авторска песен има голяма история, важно място за съвременната ни музикална култура и даденост. Благодарение на инициативата на Васил Гюров, заедно със съдействието на бившия директор на Студентския дом, бяхме инспирирани да го направим отново. Те направиха връзка със съпругата на тогавашния организатор, Панайот Славчев, Милка Славчева: "Върна ме в 1970, каузата на съпруга ми, 21 издания имаше до смъртта му, сега бе неговото възкресяване. Изненада ме неочаквано доброто ниво на участниците. В 1970 това си бе пионерска дейност. Младите до "Златния Орфей не можеха да стигнат, а и сами групите да си пишат песните бе еретично. В журито бяха и Милчо Левиев, и Симеон Щерев. Имаше конна милиция пред Студентския дом и дебели червени въжета отпред. И младите талантливи хора да не се огъват!"
"Бяха допуснати 39 песни, на финала бяха класирани 18 песни. Студентският дом е на централно място и е за млада публика. Вибрацията в залата е изключителна. Младите творци не се познаваха, но се подкрепяха взаимно. Те разбраха важността да изградят връзки помежду си. Сътвори се и приемственост и се засвидетелства уважение между поколенията. Амбицирани сме за втори опит октомври. Безкрайно позитивна бе обратната връзка с музикалните среди. Благодарни сме на БНР за обещания професионален звукозапис на победителите.
Целта на събраните средства от авторски права е да се генерира ново творчество. Инвестираме средства за създаване на нови български произведения. Заедно с БНР създадохме и проекта "Земя и таланти". Също и инициативата "Светилник" за създаване химни на училищата. В творческия процес успяваме да интегрираме учители, ученици, родители и студенти.
За този конкурс нямахме стилово ограничение. В журите бяха Миленита, Котарашки, Богдан Томов и други утвърдени професионалисти с уважение към младите.
При нас е и победителят,Александър Веждаров-Вежди:
"За мен бе леко несигурно, но когато съм на сцена влизам в честност. От много малък се занимавам с музика, от втори клас свиря на класическа китара. Първо в 8-9 клас бяхме акустично трио, после свирихме поп и рок, с времето станахме малко по-тежки докато не се разпаднахме. Освен соловия проект, с който спечелих, имам и метал-банда. Сякаш хората, които слушат метал гледат само назад и новото му звучение не е много популярно. Занимавам се и с продукция, въпреки, че написах парчето, което ще чуем, за 2 часа, после минаха 2 седмици в продукция. Като звучене има разлика със спечелилата песен "Blow Up". Най-интересно ми е да експериментирам в правенето на музика. Опитвам се да достигна по-конкретно звучене на песните ми, които да предствям и като концерти, и като диджей сетове. Опитвам се да представям музиката по най-добрия начин."
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..