Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 21 февруари в зала "България"

Милена Моллова и "Софийски солисти" – 62 години по-късно!

Днес знаменитата пианистка става на 84 години, но готви концерт

На 21 февруари Милена Моллова ще бъде солист на Камерен ансамбъл "Софийски солисти" – дори и така поднесено, това си е новина. Най-малкото защото днес (19 февруари, два дни преди концерта), именитата българска пианистка навършва 84 години. Но ако добавим и факта, че първият официален концерт на ансамбъла (тогава "Софийски камерен оркестър") преди 62 години е бил именно със солист… Милена Моллова, и то точно с ре-минорния концерт от Йохан Себастиан Бах.

Пред БНР-Радио София Милена Моллова сподели, че този концерт е трябвало да се случи преди 2 години, точно за 60-годишния юбилей на "Софийски солисти", но тогава е преминала през дълго боледуване. 

"Съжалявам малко, че не можахме да го направим с Пламен Джуров, с когото го бяхме замислили, но се радвам, че ще свиря под палката на младия нов диригент на ансамбъла Константин Добройков.".

Концертът през 1962 идва няколко години след като Милена Моллова спечелва V награда на емблематичното Първо издание на конкурса Чайковски и малко преди да замине на друг от големите клавирни конкурси. 

Пианистката има награди от "Маргарита Лонг – Жак Тибо" в Париж, конкурса на ARD в Мюнхен, Международния клавирен конкурс "Лудвиг ван Бетовен" и други. Нейни преподаватели са Димитър Ненов и Панка Пелишек, както и Емил Гилелс, при специализацията ѝ в Москва.

Дългогодишен преподавател и професор по пиано в Националната музикална академия (нейни възпитаници има по целия свят, на престижни позиции в университети и в афишите на най-големите зали), създател е на музикалния департамент на НБУ, продължава да изнася майсторски класове по целия свят.… но най-вече нейната пианистична кариера е наистина изумителна. 

Казва, че днес се чувства зряла, любопитна, знаеща и можеща – така е и като седне пред пианото. 

Чуйте цялото интервю с Милена Моллова и ще разберете как се е променяло отношението към интерпретацията на музиката на Бах и как ще походи тя сега, сравнено с изпълнението ѝ през 1962-ра. Тогава тя е била на 22 години, а 9 години по-рано е дебютирала като солист на Софийската филхармония под диригентството на Саша Попов.

Така че това не е обикновен концерт, той дълго ще се помни – не го пропускайте, 21 февруари, 19 часа, зала "България".

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 13.11.24: Как това НС да направи бюджет за влизане в еврозоната и въобще – бюджет...

Темите на днешния "Форум", по които разсъждаваха адв. Мария Петрова и Стоян Панчев, бяха: Бюджет 2025 Реформата в здравеопазването "Спаси София" постави условия (ултиматум), за да остане в управлението на столицата Как социалните медии и платформи повлияха на изборите в САЩ и победата на Тръмп Според адв. Петрова решението..

публикувано на 13.11.24 в 18:40

Авария остави без парно големи части на столицата

Авария остави от тази сутрин без парно и топла вода част от центъра на София, кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и част от квартал Зона Б-18, съобщават на сайта си от "Топлофикация-София".  Очаква се топлоподаването да бъде възстановено до 8.30 ч. сутринта на 15 ноември. Без топлоподаване заради аварии са също част от абонатите на квартал..

публикувано на 13.11.24 в 18:03

Демонстрации, забавни експерименти и лекции в Деня на отворените врати на Физическия факултет

Физическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пореден път отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, деца и родители, студенти и изследователи. Събитието е насрочено за 15 ноември, петък, от 11:00 до 15:30 часа, а сградата..

публикувано на 13.11.24 в 17:25
Ясен Цветков

Мисията на доброволеца и културата на доброволчеството в наши дни

Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември. В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България  (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат. Той сподели наблюденията си в..

публикувано на 13.11.24 в 17:17

КНСБ: Има риск минималната заплата да не достигне 1077 лева

Социалното министерство предлага премахване на заложения в Кодекса механизъм за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50 процента от средната. За това алармира КНСБ в специална позиция. Според синдиката това поставя под въпрос приетата вече от правителството стойност на минималната заплата за 2025-а година в размер на 1077..

публикувано на 13.11.24 в 16:21

"Джон Атанасов - човекът, който изобрети компютъра"

Представяме книгата “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“, която се появи на български език. Неин автор е Джейн Смайли. Доколко книгата е важна за българския читател, доколко показва един друг образ на Джон Атанасов, разказа ни човек с ескпертиза по темата - проф. Владимир Гетов при гостуването си в предаването “Радиокафе“...

публикувано на 13.11.24 в 15:45
Георги Захариев

Георги Захариев: Свръхрегулации допринасят за изоставането на Европа

САЩ са оптимистични по отношение на капиталите. По продуктивност са изпреварили Европа с около 35% . Старият континент е подложен на свръхрегулация и не се стреми към създаване на нов бизнес. Ние сме в капан. Това отбеляза в коментара си пред БНР-Радио София Георги Захариев, основател на Финансова академия . "Европа се превръща в..

публикувано на 13.11.24 в 15:15