В рамките на проекта са проведени анкети и интервюта с над 400 учители в страната, свързани с предизвикателствата и възможните решения пред преподаването на ценности в училище.
Пред Радио София Юлия Мишкова - старши специалист "Управление на проекти" във Фондация "Заедно в час" обясни, че целта на проекта е учителите да свикнат да преподават общочовешките ценности на децата в училище.
„Всичко започва от семейството, но преживяванията на детето в училище са също толкова активна и важна част от неговото оформяне, тъй като то прекарва и повече време там. По цял ден взаимодействат със своите съученици, със своите учители, така че не можем да омаловажим и ролята, която учителите имат в този процес“, каза Юлия Мишкова.
От фондация „Заедно в час“ казват, че всеки учител би се съгласил, че общочовешките ценности имат място в училищното образование, но как това се прави в момента и може ли да се прави по-добре?
„Образователната система често чуваме и си казваме, с абсолютно право бих казала, че репликира картината, която виждаме в обществото. Имаме различен тип разбирания сред самите учители, които в крайна сметка, не са хомогенна група – имат различен опит, различно образование и различно житейско преживяване, което е оказало влияние върху техните вярвания. Картината е пъстра, но се открояват някои тенденции, които биха могли да бъдат представителни за по-голямата част от хората, обхванати в училищната система“, обясни Юлия Мишкова.
Тя добави, че изводите от анкетата са свързани от една страна с трудностите на учителите да намират достатъчно време и пространство, за да акцентират върху качествените въпроси, които да им позволят да задълбочат мисленето на учениците по отделни теми, свързани с ценностите. Юлия Мишкова добави, че именно това казват всички учители, като причината е липсата на време и прекаленото натоварване с материал, който се очаква да покрият, каза тя.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..