Пред Радио София за тях повече разказа Виолета Керемедчиева от организацията.
"Това са събития, които са много ключови, защото събират на едно място хора с различна експертиза, които могат да кажат и запознаят гражданите на София какви са важните промени, които предстоят да се направят, за да живеем всички в един по-добър град", посочи тя.
Първото от тези събития е Форум "Чиста мобилност за София" е днес. На него ще се обсъждат:
• Мерки за чиста мобилност и качество на въздуха в града
• Обществен транспорт – как да стане той по-масов, привлекателен и с нулеви емисии
• Велосипедна мобилност – безопасна, достъпна и за всички желаещи в София
Поканени са експерти, активисти, представители на градската администрация и журналисти, с които да дискутираме проблемите, да обединим усилия и да си сътрудничим, посочват още от "За Земята". В дискусиите ще вземат участие представители на Столичната община, кметът с ресор “Екология“ и представители на СК "Градска мобилност".
На форума ще бъдат представени няколко интересни проучвания, свързани със замърсяването в града, причинено от автомобилите.
На фона на статистиката, Керемедчиева посочи няколко аспекта, които биха въздействали за подобряване на градската среда, за да се почувстват хората сигурни в начина си на придвижване – едни по-добре свързани велоалеи, по-добър градски транспорт.
"Центърът с кварталите е много добре свързан, но между кварталите липсва такава обвързаност", посочи тя.
Сдружение "За Земята" провежда мащабно изследване за въглеродния диоксид, който е основен замърсител отделящ се от автомобилите.
"Това е ключово изследване, въз основа на което ще можем да си дадем сметка какво се случва около основните градски артерии", поясни Керемедчиева, допълвайки, че около училищата децата са подложени на постоянен смог, който застрашава тяхното здраве.
Във форума участват и представители на "Велоеволюция", които ще разкажат повече за възможностите за свързана и сигурна градска мрежа за велосипедисти. Има известна воля да се правят по-добри велоалеи, но има още какво да се направи, изтъкна Виолета Керемедчиева.
Втората дискусия с екологична насоченост "Ефективна рекултивация на въглищни мини" ще се проведе на 22 февруари от 10:30 - 15:30ч в Националния дом на науката и техниката (НДНТ). Събитието е в контекста на предстоящата мащабна рекултивация, свързана с намаляването и постепенното спиране на използването на въглища като енергиен източник в България.
Ще се обсъди важността от провеждане на навременна и адекватна рекултивация на минните терени, които са спрени от експлоатация. Ще се разгледа правната и техническата страна на проблема, включително и лоши примери с липса на рекултивация или некачествено провеждане на такава.
Ще се дискутират за възможностите за "нов" живот на бившите минни терени, как да се използват за изграждане на възобновяеми енергийни източници и съхранение на енергията от тях, като алтернатива на усвояването на земеделски или природни терени за тази цел.
Интересът към двете дискусии е голям. Освен различните експерти и представители на университетите, в тях ще могат да се включат и гражданите.
Какви са последствията с изоставените въглищни терени и световните практики от които можем да се поучим и да почерпим опит, чуйте в разговора на Христина Иванова.
След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..
В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..
Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..
След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..
Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..
Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..