Пред Радио София за тях повече разказа Виолета Керемедчиева от организацията.
"Това са събития, които са много ключови, защото събират на едно място хора с различна експертиза, които могат да кажат и запознаят гражданите на София какви са важните промени, които предстоят да се направят, за да живеем всички в един по-добър град", посочи тя.
Първото от тези събития е Форум "Чиста мобилност за София" е днес. На него ще се обсъждат:
• Мерки за чиста мобилност и качество на въздуха в града
• Обществен транспорт – как да стане той по-масов, привлекателен и с нулеви емисии
• Велосипедна мобилност – безопасна, достъпна и за всички желаещи в София
Поканени са експерти, активисти, представители на градската администрация и журналисти, с които да дискутираме проблемите, да обединим усилия и да си сътрудничим, посочват още от "За Земята". В дискусиите ще вземат участие представители на Столичната община, кметът с ресор “Екология“ и представители на СК "Градска мобилност".
На форума ще бъдат представени няколко интересни проучвания, свързани със замърсяването в града, причинено от автомобилите.
На фона на статистиката, Керемедчиева посочи няколко аспекта, които биха въздействали за подобряване на градската среда, за да се почувстват хората сигурни в начина си на придвижване – едни по-добре свързани велоалеи, по-добър градски транспорт.
"Центърът с кварталите е много добре свързан, но между кварталите липсва такава обвързаност", посочи тя.
Сдружение "За Земята" провежда мащабно изследване за въглеродния диоксид, който е основен замърсител отделящ се от автомобилите.
"Това е ключово изследване, въз основа на което ще можем да си дадем сметка какво се случва около основните градски артерии", поясни Керемедчиева, допълвайки, че около училищата децата са подложени на постоянен смог, който застрашава тяхното здраве.
Във форума участват и представители на "Велоеволюция", които ще разкажат повече за възможностите за свързана и сигурна градска мрежа за велосипедисти. Има известна воля да се правят по-добри велоалеи, но има още какво да се направи, изтъкна Виолета Керемедчиева.
Втората дискусия с екологична насоченост "Ефективна рекултивация на въглищни мини" ще се проведе на 22 февруари от 10:30 - 15:30ч в Националния дом на науката и техниката (НДНТ). Събитието е в контекста на предстоящата мащабна рекултивация, свързана с намаляването и постепенното спиране на използването на въглища като енергиен източник в България.
Ще се обсъди важността от провеждане на навременна и адекватна рекултивация на минните терени, които са спрени от експлоатация. Ще се разгледа правната и техническата страна на проблема, включително и лоши примери с липса на рекултивация или некачествено провеждане на такава.
Ще се дискутират за възможностите за "нов" живот на бившите минни терени, как да се използват за изграждане на възобновяеми енергийни източници и съхранение на енергията от тях, като алтернатива на усвояването на земеделски или природни терени за тази цел.
Интересът към двете дискусии е голям. Освен различните експерти и представители на университетите, в тях ще могат да се включат и гражданите.
Какви са последствията с изоставените въглищни терени и световните практики от които можем да се поучим и да почерпим опит, чуйте в разговора на Христина Иванова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..