В изявление по повод втората годишнина от войната в Украйна американският президент днес каза, че ще бъдат обявени над 500 нови санкции срещу Русия заради войната в Украйна и заради смъртта на Алексей Навални.
Все още няма конкретна официална информация, тя ще дойде от финансовото министерство по-късно днес. Очаква се това да са санкции спрямо руския военнопромишлен комплекс и компании в трети страни, от които Кремъл се облагодетелства, както и хора, свързани със затвора, където е бил Навални. Санкциите се очаква да са в партньорство с други страни.
Вчера Байдън каза, че се е срещнал с Юлия и Дария в Сан Франциско. На срещата американският президент е отправил съболезнованията си и е изразил възхищението си от невероятния кураж на Навални да се бори срещу корупцията и „за свободна и демократична Русия, в която силата на закона важи еднакво за всички.“
За Байдън руският президент Владимир Путин е отговорен за смъртта на Навални и за това ще има санкции.
Белия дом и демократи законодатели искат да видят пакета приет, като случващото се им помага да илюстрират спешната нужда от това. Последните развития на фронта и последните новини показват мощта, срещу която е изправена Украйна – Русия с помощта на друга държави. Апелът е да се действа, защото в противен случай Русия ще превземе Украйна.
Забавянето идва от разцеплението по темата в редиците на републиканците. Някои републиканци не са поддръжници на помощ за Украйна, но все по-ясна стават възможните последствия. Например превземането на Украйна от Русия може да даде зелена светлина на Китай да навлезе в Тайван. В същото време има и конгресмени като сенаторите Рон Джонсън, за които Украйна е загубена кауза.
Но това пък е в разрез с обществените нагласи.
Допитване на YouGov oт този месец показва, че 9% смятат, че Украйна ще загуби в следващата година. Предстои да видим дали последните развития около Русия и общественото мнение ще дадат тласък за приемане на помощта.
Камарата на представителите се връща от ваканция на 28 февруари, когато основната работа вероятно ще е бъде гласуване на бюджет на правителството. Законодателите ще имат по-малко от седмица да гласуват бюджет, за да предотвратят т.нар. shutdown.
От началото на конфликта Вашингтон подчертава подкрепата си за Израел с мотива, че има право да се защитава. Конкретно тази седмица американската страна аргументира ветото си в Съвета за сигурност на ООН с това, че подобна резолюция "би изпратила грешно послание на Хамас" и би подкопала преговорите за по-мащабен план за мир. Америка си навлече критика за това като се постави в изолирана позиция по въпроса. Страни партньори са за незабавно спиране на огъня в конфликт, в който според здравното министерство в Газа са загинали над 29 хиляди души.
От тук се изпращат и все по-настойчиви сигнали към Израел по въпроси като например за хуманитарна помощ и цивилни жертви. Администрацията на Байдън иска да види подобряване в действията на Израел в тази посока и като това не се случва се усеща едно губене на търпение.
Как точно се усеща? Щатите наложиха вето на резолюцията за спиране на огъня в Газа, но предложиха своя, в която поискаха временно спиране на огъня веднага щом това стане възможно при условие, че всички заложници са освободени. В новата проекторезолюция има искане за вдигане на бариерите за хуманитарна помощ в Газа. Не е ясно кога тази резолюция ще се гласува, но пък е ясно, че искането за спиране на огъня от Израел е стъпка към промяна в риториката на Щатите спрямо Бенямин Нетаняху.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..