Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едва 20% от украинските деца са приобщени към българската образователната система

Мария Янкова
Снимка: Елисавета Белеганска

Две години след началото на агресията на Русия в Украйна и последвалата бежанска вълна у нас и в Европа, децата и семействата продължават да се интегрират в българското общество.

От около 53 300 украински граждани в България приблизително 40 на сто са деца, изтъкна БНР-Радио София Мария Янкова, директор "Образование" в УНИЦЕФ.

В български училища за записани 3800 от украинските деца.

80 на сто от децата и младежите обаче не са приобщени към българската образователна система. Сред причините са: някои продължават да учат онлайн към украински учебни заведения; някои вярват, че войната ще приключи във всеки един момент и очакват да се върнат в родината си; съществуват разлики в образователните системи; при изпълнение на програмата за настаняване се обособиха по-големи общности на места, където няма достатъчно училища или възможности за работа.

България е сред държавите с най-малък процент деца, включени в образователната система на приемащата страна.


Снимка: unicef.org

Янкова припомни кампанията „Добре дошли в училище“ от 2022 г.

Тогава са информирани семействата за стъпките за записване в детска градина и училище, както и за позитивите от това - получаване на европейска диплома, обучение по български език, друга подкрепа и т.н.

"Това беше възможност децата и младежите да рестартират живота си, да имат нормалност, спокойствие, нови приятелства, социализация – посочи Мария Янкова. – От друга страна кризата с бежанците показа някои латентни недостатъци в българската образователна система."

Тя не скри, че са получавали сигнали за тормоз в училище, език на омразата, дискриминация.

"Може би трябваше предварителна информация и подготовка на родители и деца по темата."

След 2 години война отговорът на кризата преминава от хуманитарен в интеграционен подход. Подкрепата, оказвана в т.нар. „сини точки“, вече се трансформира в помощ и услуги през институции на общините.

В момента представители на УНИЦЕФ има в украинските градове Киев, Лвов, Одеса, Днипро, Полтава, Николаев и Харков, където предоставят хуманитарна помощ и подкрепа на децата и семействата им. 

Чуйте разговора на Невена Николова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16