Четири проекта за изграждане на канализация в район „Нови Искър“ са одобрени, а в кв. „Кумарица“ в момента тече ремонт на подземната инфраструктура. Част от улиците са затворени, но се работи в срокове и в края на март целият квартал, който е разположен под влаковата линия, ще е с нова канализация и водопровод. След приключване на ремонта улиците ще бъдат изцяло преасфалтирани. Това каза пред Божидар Янев, в колата на Радио София, новият кмет на район „Нови Искър“ Владислав Владимиров.
„Имаме готовност за изграждане на доста канализационна мрежа, въпросът е във финансирането. Четири проекта ни бяха одобрени от Регионалното министерство и попаднаха в обсега за изграждане, така че се надяваме през тази година да предприемем действия по изграждане на част от канализацията. Имаме готовност и с други проекти, имаме нужда от финансиране. За 7 от селата имаме проекти, които не са актуализирани. Смятам, че трябва да се актуализират, за да са готови и когато има възможност да започне да се работи и по тях“, каза Владислав Владимиров.
Той добави, че поетапно се работи по изграждане и на тротоарната мрежа, както в кварталите, така и в селата в района. Изгражда се нова детска градина в село Мировяне. Тя ще е готова до септември тази година. Нова детска градина ще бъде изградена и в с. Войнеговци, а район „Нови Искър“ е един от малкото в столицата, в които няма недостиг на места в детските и учебните заведения.
Владислав Владимиров изтъкна, че пътят към село Кътина е изключително тесен и автобусите на градския транспорт на места навлизат в насрещното платно, което създава реална опасност от пътно транспортни произшествия. Вече са предприети мерки за разширяването му, като там ще бъде изградена и велоалея, която да свързва кв. „Курило“ и с. Кътина.
В центъра на кв. „Курило“ има изготвен проект за изграждане на голяма многофункционална спортна зала. Проблемът е, че разрешителното за строеж изтича в края на тази година, но средства за сега не са осигурени, признава кметът на район „Нови Искър“ Владислав Владимиров.
Той обясни, че жителите на район „Нови Искър“ и най-вече тези, живеещи в „Кумарица“, ще бъдат поканени на обществено обсъждане за решаване бъдещето на старата минерална баня в квартала. Водата е лековита и е с температура 29 градуса, а студенти по архитектура ще изготвят проект за чешма в градинката зад банята.
Подробности можете да видите и чуете във видеото.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..