Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекция по повод 100 години от атентата в църквата "Света Неделя"

Снимка: Софийски университет

През 2025 година се навършват 100 години от атентата в църквата "Света Неделя". По покана на Студентско сдружение "Полити" и Студентския дипломатически клуб при Софийския университет "Св. Климент Охридски" на 28 февруари 2024 г. (сряда) от 18:30 ч. в Огледалната зала на Ректората на СУ проф. Вили Лилков ще изнесе лекция за атентата в храм "Св. Неделя" и пътят, който изминава БКП от 1919 г. от времето, когато става секция на Коминтерна, до "кървавия Великден" през 1925 г., в който загиват над 150 души. Събитието е публично и всеки, който се интересува от тази тема може да присъства. Проф. Вили Лилков разказа подробности за предстоящото събитие.

"Това е по-скоро разказ, който ще премине в дискусия, тъй като ще разкажа за това, които се е случило преди 100 години. Догодина се навършват 100 години от най-кървавия атентат в историята на ХХ век в света. Атентатът в Св. Неделя, който организира БКП навлиза в историята на целия ХХ век. След това по мащабите си той беше надминат от това, което се случи в Ню Йорк в началото на 21-то столетие", сподели той.

По думите му заедно с организаторите са избрали темата, тъй като тя е непозната за по-младото поколение, а от друга страна дори да се знае нещо за този атентат, много от фактите за него са или неизвестни, или потулени. В годините след ВСВ с болшевизирането на БКП и превръщането й в секция на Коминтерна рязко се променят отношенията в българския политически живот.

"Това разделение, което се постига в тези години със Септемврийския метеж и след това атентата в Св. Неделя много трайно разделя българското общество и то за столетие напред. И до ден днешен раните от това злодеяние се помнят и това е разделило много фамилии, много общности в България и все още това не е преодоляно", отбеляза проф. Лилков.  


Той каза още, че в атентата загиват повече висши военни, отколкото България е дала през войните. Извършен е съзнателно в църквата "Св. Неделя" по две причини. Едната е, че там ще се съберат много хора за опелото на застреляния от комунистите ген. Константин Георгиев и другата е, че комунисти не са влизали в храмовете и, че техни хора е нямало да пострадат.

"Искам да обърна внимание на следното: трябва да се прави разлика между обикновените членове на БКП и тогава и в последствие, и т. нар. "платени революционери". Между тях е имало хора, които са били на заплата и то не малко. БКП е единствената партия в българската история между 1920 и 1944 година, която има платен партиен апарат", отбеляза проф. Лилков. Той посочи още, че в онези години БКП действа като клетка на световна терористична организация.

"Срещу тези пари, които пристигат от Москва, срещу оръжието, инструктурите, подготвените кадри застава българската полиция, застават достойни хора, които пазят българската държавност. Крайната цел на Москва не е насочена срещу България, а нейните усилия целят Западна Европа. България е първият етап на по-нататъшните действия на Москва. И жертвите, които България дава в името на световния мир са жертви, които Европа е трябвало да прецени", добави той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26