Под заглавие „Преплетени нишки“ на 6 и 7 март 2020 г. в три будапещенски галерии е открита обща изложба на 31 унгарски и 31 български гобленисти и текстилни творци. Изложбата „Преплетени нишки I.“ съдържа творби, изработени без строго определена тематика, като те варират според темата и използваните материали – от традиционни фолклорни техники до най-нови графики. Общ елемент във всички произведения е структурата на нишката, която на места е по-подчертана, на места – по-скрита. Заглавието на изложбата намеква за тази връзка.
В софийската Галерия „Райко Алексиев“ ще бъде представена изложбата „Преплетени нишки II“ (22 български и 32 унгарски), с която се продължава диалогът между съвременните приложници, работещи с текстил, в чиито творби текстилната техника и посветеността към текстила се сплитат в едно цяло.
"У нас стенният килим е загубил популярност последните десетилетия по разбираеми причини: тъй като това е едно много скъпо изкуство, самият труд е много скъп, материалите също. У нас вече имаше такива ателиета, които бяха към Съюза на художниците, изпълняваха системни килими. Вече го няма това нещо, но се изучава в Академията, всички текстилци го знаят и могат, но главно работим със съвременно изкуство - всякакви теми, всякакви материали", разказва за българските текстилци представени в изложбата "Преплетени нишки II" кураторът от българска страна Михаела Пъдева. Тя допълва, че от унгарска страна има изложени само стенни килими, тъй като техните артисти са строго профилирани, докато българските произведения са направени с разнообразни техники.
Естел Кнайс - куратор на изложбата от унгарска страна, пътува между България и Унгария вече повече от 40 години, тъй като е омъжена за българина Огнян Кожухаров. Тя познава работата с текстил и на двете държави, но целта ѝ с това сътрудничество е да сближи артистите от двете страни.
Изложбата ще продължи с трета част, която ще бъде в Будапеща през октомври и ще се помещава в новооткритата зала на българското самоуправление там.
Повече за "Преплетени нишки II" чуйте в звуковите файлове.
В коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" продължава темата за изборите. Възможно ли е да бъдат касирани изборите – ЦИК изпраща в прокуратурата записите от броенето в седем избирателни секции . Да си русофил и патриот не е печеливша теза - заща това е така? За разделението в ДПС - няма добро ДПС нито това на Делян Пеевски, нито..
Първата карта с адаптиран маршрут за хора в инвалидни колички вече е факт. Тя ще бъде представена по време на събитието „София и за мен“ на 7 ноември. Повече по темата разказа Гергана Дойчинова от Фондация "Ела и ти“, които са организатори на инициативата. Идеята е, чрез тази карта и хората в инвалидни колички да могат самостоятелно..
600 ученици в 11-и и 12-и клас в София, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Велико Търново и Варна ще преминат през обучение по пътна безопасност. Целта на инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" е да формира отговорно отношение на младежите, като участници в движението и като бъдещи водачи на моторни превозни средства. "Аз ще бъда отговорен..
В ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ днес бе подписано споразумение за сътрудничество между университета и Българското национално радио. Обществените институции не могат да работят в изолация и трябва да си помагат по пътя напред, защото всички работим в полза на обществото. Това подчерта по време на подписването на..
София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха и в него да се включат представители на научно-изследователската общност, но и обикновените граждани, които могат да допринесат за общинските политики. За това се обяви столичният кмет Васил Терзиев по време на откриването на научната конференция “ Предизвикателства..
Първата успешна операция за тази година бе извършена от екипите на проф. Маринчо Георгиев и проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на Александровска болница . Благодарение на успешната трансплантация 31-годишна жена от Плевенска област получи втори шанс за живот . Неи н донор стана 54-годишният ѝ баща , като и двамата са в отлично..
Марката „Български държавен стандарт“ (БДС) гарантира единствено и само производството на кисело мляко или бяло саламурено сирене на територията на България. Суровината обаче, дали под формата на фуража, с който се хранят животните или млякото, от което се произвежда готовия продукт, доста често е внос от чужбина. Това коментира Симеон..