Под заглавие „Преплетени нишки“ на 6 и 7 март 2020 г. в три будапещенски галерии е открита обща изложба на 31 унгарски и 31 български гобленисти и текстилни творци. Изложбата „Преплетени нишки I.“ съдържа творби, изработени без строго определена тематика, като те варират според темата и използваните материали – от традиционни фолклорни техники до най-нови графики. Общ елемент във всички произведения е структурата на нишката, която на места е по-подчертана, на места – по-скрита. Заглавието на изложбата намеква за тази връзка.
В софийската Галерия „Райко Алексиев“ ще бъде представена изложбата „Преплетени нишки II“ (22 български и 32 унгарски), с която се продължава диалогът между съвременните приложници, работещи с текстил, в чиито творби текстилната техника и посветеността към текстила се сплитат в едно цяло.
"У нас стенният килим е загубил популярност последните десетилетия по разбираеми причини: тъй като това е едно много скъпо изкуство, самият труд е много скъп, материалите също. У нас вече имаше такива ателиета, които бяха към Съюза на художниците, изпълняваха системни килими. Вече го няма това нещо, но се изучава в Академията, всички текстилци го знаят и могат, но главно работим със съвременно изкуство - всякакви теми, всякакви материали", разказва за българските текстилци представени в изложбата "Преплетени нишки II" кураторът от българска страна Михаела Пъдева. Тя допълва, че от унгарска страна има изложени само стенни килими, тъй като техните артисти са строго профилирани, докато българските произведения са направени с разнообразни техники.
Естел Кнайс - куратор на изложбата от унгарска страна, пътува между България и Унгария вече повече от 40 години, тъй като е омъжена за българина Огнян Кожухаров. Тя познава работата с текстил и на двете държави, но целта ѝ с това сътрудничество е да сближи артистите от двете страни.
Изложбата ще продължи с трета част, която ще бъде в Будапеща през октомври и ще се помещава в новооткритата зала на българското самоуправление там.
Повече за "Преплетени нишки II" чуйте в звуковите файлове.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..