Разликата в заплащането между жените и мъжете е резултат от множество различни фактори, които са изключително свързани и с участието на жените на пазара на труда.
Според последните данни на Националния статистически институт (НСИ) разликата достига 12,6 процента в полза на заплащането при мъжете през 2022 година, спрямо предходната година. Това увеличение е с 0,6 пункта, но като цяло през последното десетилетие тази величина е доста нестабилна и се движи между 12 и 15%. Трябва да се отбележи, че България е сред страните членки с по-ниска от средната за ЕС разлика в заплащането по пол.
В почти всички икономически дейности мъжете получават по-високи заплати, като най-голяма продължава да е разликата във финансовия сектор, където жените получават с една трета по-ниски заплати.
Разговор по темата в предаването "Ритъмът на столицата" с Зорница Славова от Института за пазарна икономика(ИПИ).
Тя отбеляза като положително обстоятелството, че тази разлика в заплащането варира и това не е толкова показателно за влошаването на пазара на труда.
Всъщност, спрямо преди 2 десетилетия тази разлика в заплащането доста намалява. Тогава тя е близо 20%, докато през последните години се движи между 12 и 15 %, като за 2022 година е 12, 6 процента, направи съпоставка Славова.
"Разликата в заплащането може да се види през няколко фактора. Първият е икономическата дейност и тип заетост, най-голяма е във финансовия сектор, в преработващата промишленост и IT сектора, но има и такива сектори, макар и ограничени като бройка, в които заплащането при жените е по-високо. Един такъв сектор е строителството, където повечето нискоквалифициран труд се изпълнява от мъже, като жените в тази дейност са на по-високи или ръководни позиции. Все още има и сектори, в които доминират мъже или жени и то в различни позиции - например в здравеопазването, където медицинските сестри повечето са жени. Преобладаващият дял от заетите в педагогиката също е от жени", посочи експертът. Тя допълни, че разликата в ролята на половете на пазара на труда може да се види и на регионално ниво, където има цели региони в които жените много по-малко участват на пазара на труда. Такъв е предимно Североизточният регион – Търговище, Добрич, Шумен, като там икономическата активност при жените е много по-малка от тази при мъжете.
Има и региони, в които тази разлика е доста малка. Такъв е Югозападният регион - Благоевград, в който е и столицата София, тоест в по силните икономически центрове по-голяма част от жените са заети. В Североизточния регион, където е най-малка заетостта при жените, населението се характеризира с по-ниско образование, предимно селско е, съществува и по-висок дял на етническите малцинства, анализира експертът.
Според Зорница Славова, образованието е друг съществен фактор, който определя разликата в заплащането по пол.
При хората с висше образование заетостта при жените дори е по-висока от тази при мъжете, докато с намаляване на степента на образование, участието на жените на пазара на труда е все по-малко. При хората с начално и по-ниско образование разликата между мъжката и женската активност е 10 пр. п., а при всяка степен на нарастване на образованието тази разлика се стопява.
По думите й изнесените данни много ясно показват, че образованието е ключ към равнопоставеността.
В разликата на заплащането България стои сравнително добре, в близост до средната за ЕС, но все пак под нея. През последните години страната ни е с най-висок дял на жените работещи в IT сектора, а той е сред най-високо платените за страната и за Европейския съюз, посочи още Зорница Славова.
Чуйте още аспекти по темата в разговора на Невена Николова в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..
С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..