В една любима част на София - ул.Шипка и ул.Оборище с урбаниста Здравко Петров от "Исторически маршрути":
"Тези улици са малко по-различни. Те не фигурират в първия план. Голо поле, което се е използвало за пасища и градини. Обновяването на стария град е била трудна задача. Интересът за развитие се насочва към свободните терени. След откриването на Докторския паметник се правят и улиците. Другото важно е строежът на Военното училище. Братя Прошек с пивоварната си фабрика също допринасят за това, изгражда се и Орлов мост. На мястото на Библиотеката е бил царския манеж, но се е използвал и за изложби.
Сградата на Народната библиотека е дело на арх.Васильов и арх.Цолов, автори и на сградата на БНБ. Замисълът е бил да бъде много по-голяма. Художествената академия е от 1907. Липсва централния корпус, оригиналният замисъл никога не е бил реализиран.
На ул.Шипка е бил дома на д-р Константин Стоилов. На пресечката с Васил Априлов е дома на арх.Фингов. По негов проект заедно с К.Маричков е бил дома на ген.Кирил Ботев, там живее и майка им. Училище Васил Априлов е строено заедно с други 7 училища.
Къщите-близнаци на ъгъла на Оборище с канала са на арх.Никола Лазаров и са едни от най-красивите до ден-днешен. По "Оборище" след "Марин Дринов" са емблематични за времето - като резиденцията на Нидерландския посланик на арх.Васильов и арх.Цолов за собствениците на шоколадовата фабрика в Своге.
Човекът, за който се твърди, че е най-богатият българин, строи къщата, която днес е резиденция на Френския посланик."
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..