"Не мърда" е визуален танцов пърформанс, за който говорим с Атанас Маев и Живко Желязков, които разказват и за стартирането на проект “Moving Balkans”:
"Имаме директни и асоциирани партньори. Идеята на платформата е да обединява заради нуждата да се индуцира енергия в локеции без организации с изградени дейности в съвременния танц. И как да представим най-доброто пред света. През 2025 ще се случи първия шоукейс, ще селектираме първите 10 представления от Балканите и ще ги представим на живо пред инфлуенсърите. Идеята е да се консолидираме през танца, той е социално ангажирано изкуство.
Самият фестивал ще се случи между 3 града в 2 държави. Първият ден ще има представления в Загреб. Вторият ден ще пътуват към Риека. И после Любляна. Избрали сме май като събуждащ красотата. Шоукейсът ще се превърне в ежегодно събитие. Имаме програма за 2026, тогава ще се случи в Нови Сад.
Съвременният танц се формира с другите географски особености. Има огромна разлика в съвременния танц тук и в северните държави. Артистите работят независимо и подобна среща ще ни помогне да анализираме и подобрим съдържанието на съвременно изкуство.
Спектакълът "Не мърда", в който основното изразно средство е движението е по минималистична френска пиеса, която дава място за интерпретация. Основната тема е движението. Единият герой е в статика и се оглежда безцелно. Другият герой е пълната противоположност. Те се срещат, но накрая всеки остава какъвто е. Единият герой като че ли изпуска всичко, което има другия. Пиесата се чете на френски, текстът е инкорпориран в звуковата среда. Изразните средства в представлението са различни. Визуалната среда е изключително динамична. За един час зрителят има усещане за активно пътуване между пространства.
Костюмите дават визуално усещане за повече от двама герои. Представлението е много красиво, остава душевна наслада в последствие. Секторът ни е подценен, но той нараства, извън държавните структури сме."
През днешния ден ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, ще има и краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, на повече места в Южна и Източна България, показва прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология. Жълт код за валежи е обявен за 12 области - София област, Благоевград, Пазарджик, Смолян, Пловдив, Стара Загора,..
Заради ремонт се променя движението маршрута на трамваи 10, 12, 15 и 18. Ремонтът на релсовия път започва на 25.08.2025 г. до 24.00 часа на 31.08.2025 г. (неделя) се обединяват маршрутите на трамвайни линии № 10 и 12 под номер 12 , като тя ще се движи с маршрут: от ж.п. гара “София север" по маршрута на трамвайна линия № 12 до Централна ж.п. гара,..
Днес въздушната маса над страната ще остане неустойчива. Ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, ще има и краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, на повече места в Южна и Източна България. Ще има условия и за градушки. Почти без валежи ще остане в по-голямата част на Дунавската равнина. Вятърът отново ще се ориентира от..
Съвременният начин на живот, социалните мрежи наложиха своето влияние върху културата на мъжете, върху желанието им да изглеждат по определен начин. Как точно стремежът към определена визия или ритъм на живот се отразява на нивата на тъй важния за мъжете тестостерон? Основният мъжки полов хормон играе ключова роля за здравето и доброто..
Председателят на парламентарната социална комисия Деница Сачева обяви , че смята да предложи законови промени, чрез които родителите на ученици от 8 до 12-годишна възраст да имат право на гъвкаво работно време през лятната ваканция . В предаването "Ритъмът на столицата" събеседник по темата бе Стефка Танчева, HR експерт и член на УС на..
Районната администрация на район "Кремиковци" официално е уведомена с писмо от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) относно заявено инвестиционно намерение за изграждане на кариера за добив и обработка на строителни материали от находище "Локорско. Теренът, определен за концесия, се намира в непосредствена близост..
Проектът "Фотоработилница 66" учи деца бежанци на фотографски умения и универсален език, чрез който да общуват със света, споделяйки му своите истории.Идеята за проекта е на фотографа Михаела Вачева, която през по-голямата част от годината живее е работи в САЩ. Идеята да бъде полезна на децата бежанци се заражда през 2020 г. Нейната майка..