Традиционният „Ден на отворените врати“ ще се проведе на 10 март 2024 г., неделя, от 10:00 до 17:00 часа, в Централното фоайе на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски“.
Инициативата се организира от Студентския съвет при Софийския университет за пета поредна година и дава възможност на кандидат-студентите да се запознаят от първа ръка, чрез самите студенти там, с това, което предлагат факултетите в Софийския университет. Те ще покажат на бъдещите студенти на университета и всичките му факултети, в приятелски разговор, ще им разкажат за онези подробности, за които по-трудно биха открили информация в сайтовете и онлайн.
На събитието ще бъдат представени пред кандидат-студентите всички специалности от 16-е факултета на Софийския университет. Присъстващите ще имат шанса да научат повече и за извън аудиторните възможности в университета, за мобилностите, с цел обучение по програмата“Еразъм +“, за студентските общежития, за стипендиите, за спорта и за всичко останало, свързано с академичния живот.
“Ден на отворените врати“ на Софийския университет е идеална възможност за тези, които искат да продължат своето образование в най-престижното и най-старо висше училище у нас. Това събитие ще бъде полезно за всички, които търсят информация за избор на професионалното си развитие.
Инициативата е традиционна за Алма-матер, като миналата година успя да привлече повече от 1000 кандидат-студенти и родители от цялата страна.
Пред Радио София повече разказа Радослав Христов, председател на Студентския съвет при Софийския университет.
“Това е най-голямото събитие, което организираме за бъдещите наши колеги, кандидат-студенти. Това е мястото да се запознаят с абсолютно всички специалности, да се запознаят със своите колеги и да създадат първите приятелства в университета“, отбеляза той.
Генератор на идеята "Ден на отворените врати“ са самите студенти. Случва се за първи път преди 5 години, когато решават, че е нужно именно студентите да представят специалностите и именно тази особеност е характерна за инициативата.
"Характерното е, че специалностите не се представят от преподаватели или от хора от администрацията, а само от колеги, защото те именно могат най-точно да предадат информацията и натрупания опит с годините", посочи още Радослав Христов.
“Смея да твърдя, че със всяка една година успяваме да надграждаме, да видим къде сме сгрешили предходната година и още да се подобряваме и да разширяваме кръга от хора, до които да достига информацията“, допълни той.
Инициативата се осъществява с доброволческия труд на организаторите. Тази година в нея са се включили 115 доброволци, на които ще бъде проведено обучение, за да бъдат подготвени да предадат най-точната информация, разкри още Радослав Христов.
“Това е моментът, ако всеки един от кандидат-студентите се чуди каква специалност да запише, дали това е точното място – да заповядат“, призова той.
Още подробности чуйте в интервюто на Христина Иванова в звуковия файл.
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..