Фондация за достъп до права - ФАР, в партньорство с Върховния комисариат на бежанците на ООН, дават старт на Платформа за заетост на бежанци в България.
Целта е тя да свързва бежанците с работодатели, като насърчава независимостта и икономическото овластяване сред бежанските общности в страната.
През последните години България се превърна в държава, с важен принос за приемането на бежанци, особено от Украйна, Близкия изток и Афганистан. Данните сочат, че към декември 2023 г. 67 769 украински бежанци са регистрирани с временна закрила в страната, а повече от 22 000 - предимно сирийци и афганистанци, са подали молби за международна закрила.
Бежанците, както всички нас притежават различния умения, опит и таланти, които могат значително да обогатят местния пазар на труда и да стимулират икономическия растеж. Като улеснява достъпа на бежанците до възможности за заетост, Платформата се стреми да разгърне техния потенциал, насърчавайки приобщаващото развитие и социалното сближаване в България.
"Откакто пуснахме платформата, се забелязва засилен интерес", каза пред БНР-Радио София Мария Нецова – от фондация за достъп до права.
По думите ѝ профилът на хората, подаващи заявления за работа, е разнообразен. Около една трета са с висше образование, а около 40 на сто – със средно.
Сред тях има учители, икономисти, преводачи, IT специалисти, архитекти, инженери.
Обяви могат да подават и работодатели.
Услугата е безплатна.
Платформата предоставя и ценни ресурси, статии, възможности за професионално развитие.
Фондацията поддържа връзки с различни общности в социалните мрежи на украински, арабски, фарси и пущу.
"По заявките се вижда, че тези хора искат да работят и да бъдат полезни на обществото. В момента имаме 18 свободни позиции от работодатели – предимно в хотелиерството, търговията и производството", уточни Нецова.
Чуйте разговора на Катя Василева.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..