Арх. Слава Савова е модератор на поредицата от срещи, стажува и рабоjи като архитект в Берлин, Ротердам, Ню Йорк и Хонг Конг. От 2020 година разширява проучването си в международния проект "Европейският Левиатан : наследството на следвоенната медицина и общото благо" (Leviathan).
Проектът е в категория "Синергия" за малки екипи от висококвалифицирани изследователи и е финансиран от Европейския съвет за научни изследвания (ERC). От началото на м. октомври 2020 г. стартира работата по проект "Европейският Левиатан". Той наследството на следвоенната медицина и общото благо (Leviathan), одобрен за финансиране от Европейския съвет за научни изследвания (ERC) в категория "Синергия" за 2019 г.
"Много често погледът на архитектурната гилдия на специалистите в областта на градоустройството е отгоре. Гледа на града като една равнина, върху която планираме определени интeрвенции. Често това, което се случва е отсъствието на дебат с обикновените граждани, които живеят в този триизмерен град. Струва ми се, че трябва по-често да насърчаваме обмен между различните участници, които съграждат града. В крайна сметка един град не е град без жителите му", каза Савова.
Тя отбеляза, че особено в климатична криза една от темите е ефективното оползотворяване на определени ресурси, както и оползотворяването на терени.
"Високите сгради са добри, когато има внимателно планиране, когато има подходящи междублокови пространства. Това трябва да е един процес, който се планира от голям екипи който да разгледа всички процеси в града. Не само града като една плоскост погледната отгоре, но как хората ще стигат до работните си места, как са обезпечени детските градини, какви училища има, какви хора се заселват там и какви са техните възможности да придобият своите жилища", отбеляза арх. Савова.
По думите й има много квартали, които незнайно защо са с не особено добра репутация като западните квартали, но те са добре запазени с междублокови пространства.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Елисавета Консулова-Вазова е първата българка завършила Рисувалното училище, първата дръзнала да рисува голо тяло от натура и първата, организирала си самостоятелна изложба като художник. Със съпруга си, най-малкия брат на Иван Вазов - Борис, празнуват златна сватба - 50 години, преживени в хармония сговор и любов. Ветка, както я наричат..
Двамата братя и ИИ - Богой и Никола Богданови за конференцията за бизнес гъвкавост - бързо адаптиране в светкавично развиващия се свят на ИИ: "Все по-популярни сме като братята дето модернизират компанията, а вече правят и конференция. Помагаме на бизнеса да работи по модерен начин. Науката за управление, мениджмънт и работа в екип също се..
Боян Бочев ни представя от мястото на събитието Тринайсетия Национален събор на народното творчество в Копривщица: "Официалното откриване е в 11 ч., хората се въртят в различни конфигурации от снощи. Има изпълнители от цяла България, залага се на автентичното. Копривщица не е спала снощи - Валя Балканска и 100-те каба гайди са тук. В 1965, съвсем..
Зелени библиотеки – представя ни ги Мирела Иванова, поет и участник: "Парк Заимов звънти от детски гласове - бъдещи читатели. Предлагат се читателски карти на бъдещите читатели и уникална изложба за местата на Вазов в София, на която той е големият летописец. Имаме и изложба с парковете на София. Важно е да съчетаем естеството на природата с..
Цирк и театър в парка – целодневна програма в парк „Св. Троица“ на 12 август, вторник. С нас е Дамяна Коева, художествен директор на пътуващ театър „Скрин“: "Програмата е пълноцветна, от 10:30 до 21 ч. 7 спектакъла и 4 интерактивни ателиета - всички могат да навлязат в клоунадата и въртене на огнени уреди. Могат да бъдат съпричастни на..
Броят на въведените в експлоатация жилищни сгради през второто тримесечие на 2025 г. е 1 256, а новопостроените жилища в тях са 6 001. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през второто тримесечие на 2025 г. със стоманобетонна конструкция са 76.3%, с тухлена -..
От тази вечер започва 13-тия Национален събор за народно творчество в Копривщица. Съборът ще продължи до 10 август. Основни организатори са Министерството на културата, Община Копривщица, Областната администрация на Софийска област, Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките (ИЕФЕМ - БАН). Освен..