МКК има богат опит в разработването и провеждането на медийни кампании, повишаване на информираността, използването на изкуства и култура за социална промяна, провеждане на обучения, проучвания, мониторинг, анализи на политики, застъпничество, работейки в сътрудничество с правещите политики, НПО, изследователи, младежи, мигранти, бежанци. Редица проекти на МКК са награждавани и отличавани като социални иновации и добри практики на национално и европейко ниво.
МКК е национален координатор на официалния портал на Европейската комисия за интеграция на граждани на трети страни Европейски уебсайт за интеграция от 2013 г. Подробности по темата разказаха Бистра Иванова и Искра Янкова.
По думите на Искра Янкова една от основните каузи на организацията е опазването на културното разнообразие по света, както и широката общественост да бъде образована по теми, които рядко се засягат в медийното пространство.
Председателят на МКК Бистра Иванова сподели, че 13-те години на съществуване на организацията е била за да се даде равносметка каква е била ситуацията с миграцията в България и света, каква е днес, както и да се отправи поглед напред към бъдещето.
"Когато мигрантите в България бяха много ограничен брой, както граждани на трети страни от цял свят, така и бежанци, днес вече ситуацията е доста различна. Има много повече като брой и всъщност от ковид насам България вече отчита една нетна миграция, тоест повече хора идват в страната, отколкото я напускат. Това са и българи и чужденци, които се местят у нас. И освен, че България е на границата на Европа и през нас преминават различни миграционни потоци, смесени - бежански и мигрантски, нашата страна става все по-притегателен център за хора, които искат да се установят тук с цел работа, обучение и създаване на семейства", отбеляза тя.
Иванова каза, че една от негативните тенденции са непридружените непълнолетни, които идват у нас сами и чиято възраст все повече пада. Те най-често са афганистанци и пакистанци, като целта им е да отидат в Западна Европа. Фокусът на МКК е интеграацията на хората, които искат да останат в страната ни.
"Това, което ние можем да направим като общество е да бъдем малко по-отворени и по-емпатични. В Източна Европа има като цяло една представа за мигрантите като заплаха, като за някакъв проблем, докато Западът отдавна е приел мигрантите като потенциал за развитие, като възможност", посочи Иванова.
Искра Янкова поясни, че за да може един човек да се интегрира пълноценно в което и да е общество, той трябва да е наясно с живота в съответната държава, с правата и задълженията си. Един от проектите на МКК е "Мигранти с таланти", като той цели да насочи вниманието на публиката към мигрантите и приноса им към нашето общество. Скоро предстои да бъде публикувана мулти култи картата, която картографира различни мигрантски ресторанти, пекарни и сладкарници в София и страната и разказва историята на тези хора.
Иванова отбеляза, че много от жените в Афганистан са силни, смели, борбени и образовани. Културата на Афганистан също е разнообразна, понеже през вековете е имало различни влияния. Освен това в политически аспект политиците не бива да се заиграват със страховете на хората, защото това може да отключи вълни от ксенофобия, каза тя.
Янкова допълни, че според проучване над 90% от българите не са общували с мигранти и градят своето мнение от медиите. Тя посочи, че тревожна нагласа в България и по света е поляризацията и ние трябва да градим в себе си критично мислене.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..