Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България продължава да изостава в профилактиката срещу HPV?

Доц. д-р Йорданка Узунова пред Радио София

Снимка: hpv-shield.ch

Отбелязваме празничния 8 март с препоръката да бъдем по-отговорни към здравето ни и да се грижим за себе си след като сме проучили достоверни източници на информация, чрез които да формираме мнение по дадена тема. 

Статистическите данни затвърждават ниската профилактична култура на българите, като днес на фокус са жените.  

У нас всеки ден две жени губят живота си в резултат на рак на маточната шийка, а всяка година той е причина за смърт при 8-10 на 100 000 жени. Това превръща рака на маточната шийка във втората причина за смърт при млади жени след рака на гърдата. Причинител на рака на маточната шийка най-често е някой от високо рисковите типове на човешкия папилома вирус, HPV, който може да съществува в тялото ни и без да предизвика онкологични заболявания. 

По данни на Националния статистически институт, през последните години случаите на рак на маточната шийка в България се увеличават, въпреки че има изключително бързо решение, което може да предотврати заболяването - ваксината

След успешния старт през 2013 г на Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, насочена към ваксинация на млади момичета, при които резултатите показват дори елиминиране на някои карциноми на половите органи в отделни страни по света, България констатира през миналата година едва 1,5 % покритие на имунизационния обхват

Причините за този рязък спад коментира доц. д-р Йорданка Узунова, началник на Клиниката по педиатрия в болница "Лозенец", която е член на Българска педиатрична асоциация. Тя е част и от екипа на HPV-коалиция, учредена през началото на миналата година, с която се цели да се променят обществените нагласи към ваксинацията.

 С доц. Узунова разговаряме за стигмата, наложена върху ваксината, предпазваща от папиломавирусните заболявания и конкретно за Националната програма, прилагаща се сред момичета на възраст от 10-14 г.

В отговор към нас от Министерството на здравеопазването посочиха, че в момента тече процес на събиране на предложения и становища от експертни медицински съвети и дружества относно обхвата на новата програма, целеви групи, начин на изпълнение, комуникация. Настоящата ще приключи през тази година, а тя е трета поред и е първата програма у нас, чрез която е въведено заплащане на препоръчителна имунизация с публични средства, без да се вменява задължение, а се дава право на избор на гражданите. 

Доц. Йорданка Узунова

Тя уточни, че папилома вирусът има щамове, които са силно патогенни, които се свързват с много видове рак. Освен ракът на шийката на матката, който 100% е свързан с човешкия папилома вирус, с него до голяма степен са свързани ракът на пениса, на вулвата, на ануса, на ларинкса и други.

"Значимостта на човешкия папилома вирус като причинител на голяма част от карциномите и то тежко лечимите е доказана", отбеляза специалистът.

Хиляда жени годишно заболяват от рак на шийката на матката и все още от него има висока смъртност в България.

"Единственият начин да се профилактира ракът на шийката на матката е чрез ваксина и със скрининговите тестове, които трябва да се правят на всички млади жени, като най-добре това да става през пет до десет години, но много по-важното и силно профилактично действие е това на ваксинацията", бе категорична доц. Узунова.

По думите ѝ в страната ни има възможност да прилагаме една от най-модерните ваксини с доказана ефективност и безопасност, чрез Националната програма по профилактика на шийката на матката.

"Тя започна преди 10 години, препоръчително при момичета на възраст 13-14 години, през първата година имаше покритие от 20% сред младите жени, след което се получи някакво благополучие и отрицание на тази ваксина в обществото, неизвестно по каква причина", отбеляза тя.

В момента програмата е разширена, обхваща момичета от 10 до 14 годишна възраст.

Доц. Узунова изрази надежда Националната програма да продължи.

"Нашето желание е да разширим възрастовия диапазон до 18 години, ако е възможно да се включат и момчета, но това е въпрос на преговори в бъдеще. В момента се ваксинират безплатно момичета между 10 и 14 години. Всеки общопрактитуващ лекар има възможността да постави тази ваксина", посочи тя.

Чуйте още конкретика в разговора на Златина Петкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Керамикът Иван Кънчев: За мен инстинктът е по-голям от разума

Керамикът Иван Кънчев беше удостоен с международната награда "Артист на годината 2025“ в италианския град Флоренция. Той беше отличен с престижната награда на церемония в Palazzo Pucci, на 25 януари 2025 г., в присъствието на колекционери, журналисти, политици и любители на изкуството. Международната награда "Артист на годината 2025" е насочена към..

публикувано на 05.02.25 в 12:23

Млад артист образова децата за човешката анатомия чрез компютърни платки

Работилниците “Хомо техникус”, ”Хомо диджиталс” и “Хомо техникус срещу хомосапиенс” запознават по вълнуващ начин деца от малки населени места с човешката анатомия.  Цветелина (Лина) Тонева е съвременен артист, създаващ визуални и дигитални изкуства. В нейните проекти, тя изследва технологиите, човека и тяхното взаимодействие. Магистър е по..

публикувано на 05.02.25 в 11:39

Кой носи отговорност при ПТП, в което участва каруца с животинска тяга?

През 2024 г. са регистрирани четири пътнотранспортни произшествия с участието на каруци, като всички са с материални щети, сочи статистиката на отдел "Пътна полиция“ – СДВР. От там не разполагат с информация за броя конфискувани каруци. Пред Радио София Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадали при катастрофи коментира, че е трудно да..

публикувано на 05.02.25 в 09:49

Значителна облачност, с температура в София около 4°

Над по-голямата част от страната облачността ще е значителна, като временни разкъсвания ще има преди обяд над Западна България. На отделни места в Източна България и планинските райони ще превали съвсем слаб сняг, съобщиха от НИМХ. Ще духа до умерен, в източните райони и временно силен вятър от север-северозапад. Преобладаващите минимални температури ще..

публикувано на 05.02.25 в 07:35

"Форум", 04.02.25: Да говориш за еврото или да убеждаваш "За" еврото

Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..

публикувано на 04.02.25 в 18:45

Дадоха старт на Националната кампания "Предай доброто!"

С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..

публикувано на 04.02.25 в 18:19
Атанас Димитров

Хотелиерите и ресторантьорите настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС

Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..

публикувано на 04.02.25 в 17:43