Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България продължава да изостава в профилактиката срещу HPV?

Доц. д-р Йорданка Узунова пред Радио София

Снимка: hpv-shield.ch

Отбелязваме празничния 8 март с препоръката да бъдем по-отговорни към здравето ни и да се грижим за себе си след като сме проучили достоверни източници на информация, чрез които да формираме мнение по дадена тема. 

Статистическите данни затвърждават ниската профилактична култура на българите, като днес на фокус са жените.  

У нас всеки ден две жени губят живота си в резултат на рак на маточната шийка, а всяка година той е причина за смърт при 8-10 на 100 000 жени. Това превръща рака на маточната шийка във втората причина за смърт при млади жени след рака на гърдата. Причинител на рака на маточната шийка най-често е някой от високо рисковите типове на човешкия папилома вирус, HPV, който може да съществува в тялото ни и без да предизвика онкологични заболявания. 

По данни на Националния статистически институт, през последните години случаите на рак на маточната шийка в България се увеличават, въпреки че има изключително бързо решение, което може да предотврати заболяването - ваксината

След успешния старт през 2013 г на Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, насочена към ваксинация на млади момичета, при които резултатите показват дори елиминиране на някои карциноми на половите органи в отделни страни по света, България констатира през миналата година едва 1,5 % покритие на имунизационния обхват

Причините за този рязък спад коментира доц. д-р Йорданка Узунова, началник на Клиниката по педиатрия в болница "Лозенец", която е член на Българска педиатрична асоциация. Тя е част и от екипа на HPV-коалиция, учредена през началото на миналата година, с която се цели да се променят обществените нагласи към ваксинацията.

 С доц. Узунова разговаряме за стигмата, наложена върху ваксината, предпазваща от папиломавирусните заболявания и конкретно за Националната програма, прилагаща се сред момичета на възраст от 10-14 г.

В отговор към нас от Министерството на здравеопазването посочиха, че в момента тече процес на събиране на предложения и становища от експертни медицински съвети и дружества относно обхвата на новата програма, целеви групи, начин на изпълнение, комуникация. Настоящата ще приключи през тази година, а тя е трета поред и е първата програма у нас, чрез която е въведено заплащане на препоръчителна имунизация с публични средства, без да се вменява задължение, а се дава право на избор на гражданите. 

Доц. Йорданка Узунова

Тя уточни, че папилома вирусът има щамове, които са силно патогенни, които се свързват с много видове рак. Освен ракът на шийката на матката, който 100% е свързан с човешкия папилома вирус, с него до голяма степен са свързани ракът на пениса, на вулвата, на ануса, на ларинкса и други.

"Значимостта на човешкия папилома вирус като причинител на голяма част от карциномите и то тежко лечимите е доказана", отбеляза специалистът.

Хиляда жени годишно заболяват от рак на шийката на матката и все още от него има висока смъртност в България.

"Единственият начин да се профилактира ракът на шийката на матката е чрез ваксина и със скрининговите тестове, които трябва да се правят на всички млади жени, като най-добре това да става през пет до десет години, но много по-важното и силно профилактично действие е това на ваксинацията", бе категорична доц. Узунова.

По думите ѝ в страната ни има възможност да прилагаме една от най-модерните ваксини с доказана ефективност и безопасност, чрез Националната програма по профилактика на шийката на матката.

"Тя започна преди 10 години, препоръчително при момичета на възраст 13-14 години, през първата година имаше покритие от 20% сред младите жени, след което се получи някакво благополучие и отрицание на тази ваксина в обществото, неизвестно по каква причина", отбеляза тя.

В момента програмата е разширена, обхваща момичета от 10 до 14 годишна възраст.

Доц. Узунова изрази надежда Националната програма да продължи.

"Нашето желание е да разширим възрастовия диапазон до 18 години, ако е възможно да се включат и момчета, но това е въпрос на преговори в бъдеще. В момента се ваксинират безплатно момичета между 10 и 14 години. Всеки общопрактитуващ лекар има възможността да постави тази ваксина", посочи тя.

Чуйте още конкретика в разговора на Златина Петкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата, която отделя философията от битовото

На 13 юни 2024 г. от 18:00 ч. в галерия "УниКредит Студио" (София, пл. "Св. Неделя" 7) се открива изложбата на Венета Рангелова - Things that bother me on a daily basis. (Нещата, които ме притесняват ежедневно). Създадена като типографски проект, тя цели да провокира в посетителите секунди забавяне, вглеждане навътре, размисъл върху..

публикувано на 18.06.24 в 14:53
Емил Бранчевски

Кметът на район "Илинден" отрече да има фирма в Англия

Общински съветници от ПП-ДБ-Спаси София предупредиха, че кметът на столичния район "Илинден" Емил Бранчевски, избран от листата на "Спаси София", може да бъде освободен от поста заради регистрирана на негово име фирма.  В понеделник в администрацията на столичния район "Илинден" е постъпило уведомление от Общинската избирателна комисия -..

публикувано на 18.06.24 в 14:24
Емануела Дюлгярска - отдел

Богата културна програма в Кюстендил през юли и август

Емануела Дюлгярска-Миланова е дамата, която е с ресор "Култура" в Община Кюстендил. Тя разказа за това как Кюстендил се готви да отпразнува ежегодния Празник на черешата със жителите и гостите на града. "Смея да кажа, че с изключително малко средства и ресурс в рекламно отношение, празникът достигна една много естествена популярност,..

публикувано на 18.06.24 в 13:32

Сцена за млади изпълнители в Красно село

Общинският културен институт (ОКИ) "Красно село" е подготвил изключително любопитна селекция от групи, сред които има и оркестър. Програмата е насочена към младите хора, като цели да ги приобщи към хубавата музика, а концертът ще се състои на откритата тераса пред културния институт. Подробности разказа ръководителят на ОКИ "Красно село" Ивелина..

публикувано на 18.06.24 в 13:25

Стотици книги, дарени в читАлнЯта, достигат до библиотеки и нови читатели

До края на юни можете да се включите с дарение в инициативата на Сдружението за градски читални, чиито членове са си поставили целта да съберат 2024 нови книги. Инициативата е по повод 24 май, но резултатът ѝ ще бъде траен, защото събраните томчета ще бъдат изпратени към различни читалищни, училищни, общински и регионални библиотеки в..

публикувано на 18.06.24 в 13:09
Районът около 29-а детска градина се облагородява  Снимки: Ивайло Кукурин

Обособяват паркинг и улица до 29-а детска градина в район "Младост"

От МРРБ са осигурени средства за многоетажния паркинг, който ще замени буферния до метростанция "Младост 3". Изготвя се техническа спецификация за възлагане на обществена поръчка. Очаква се процедурата да започне до края на юли. Това съобщи пред БНР-Радио София кметът на район "Младост" Ивайло Кукурин. Обществената поръчка за..

публикувано на 18.06.24 в 10:46

Национална сигурност и отбрана ще се изучава в 81. СУ "Виктор Юго"

През новата учебна година ученици от 81. СУ "Виктор Юго" в столичния район "Младост" ще изучават специалността "Национална сигурност и отбрана" с разширено изучаване на японски език . "Извършихме поредица от дискусии. Решихме, че стават все по-актуални и търсени специалисти с подготовка по управление на кризи, сигурност, криминална..

публикувано на 18.06.24 в 09:28