Конкурс за социално ангажирано изкуство "Граждански будилник - 7" на тема “Активизъм в действие: Силата да спасим градската природа” – подробности в интервюто с Айлин Юмерова, програмен директор на Български център за нестопанско право и координатор на конкурса:
Кандидатите трябва да са над 14 г. в категориите фотография, илюстрация и литература, без генерирано от ИИ съдържание. Имаме силна база от автори, които всяка година провокират себе си в името на различните граждански права. До 5 май включително може да се кандидатства, имаме страхотно жури."
В продължение, в студиото с нас е Александър Николов – част от журито във фотографската категория на конкурса:
"Журирам за трета година. Това е един от малкото конкурси, който защитава важните каузи и възможността гражданите да се борят за нещата. Историите имат най-голямата сила да провокират обществото като цяло. Те предизвикват емоция. Ще търсим и качествена фотография и емоция.
Трудно е да повлияя на всеки един, но не е и нужно. Винаги има хора със свои собствени интереси, различни от каузата - те са към 20%, въпросът е да докоснем струната в останалите.
Най-важното е да бъдем честни. Допустими са и приветстваме арт-интерпретациите на темата. Нещата са много субективни, но приветстваме експериментите с медиума. Тематично, полето е доста широко - природа, събития, представи, дори и утопични.
Хората да не се притесняват дали снимките им са достатъчно добри или не, границите между любители и професионалисти се размиват, най-малкото можете да получите обратна връзка за работата си. Приемаме и единични снимки, и фото история. Винаги си личи, когато някой се е постарал.
За съжаления, и фото, и видеосъображенията, създадени от ИИ стават все по реалистични. Ако се налага, ще искаме оригинални файлове."
На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..
В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..
В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов. За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..
От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..