Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята оживява - Панчо Владигеров

| обновено на 17.03.24 в 12:11
7
Пред рояла
Снимка: Петър Папакочев

Гениалният композитор твори и изпълнява с виртуозност свои и чужди обичани оркестрации в продължение на повече от шест десетилетия. По този начин Владигеров поставя основите на голямата, европейска българска музика. Но знаели ли сте, че е братовчед на Борис Пастернак? 

Винаги си заслужава да говорим за такава мащабна личност в развитието на родната култура. Освен запазените в Златния фонд на БНР музика и глас на композитора в разговора му с професор Стефан Лазаров  ("ако нямаш постоянството да работиш, нищо няма от теб да стане"), се срещаме с проф. Боянка Арнаудова - музиколог, две десетилетия главен драматург в Националната опера в София, музикален критик, автор на редица книги за историята на музиката. Проф. Арнаудова лично е общувала с близнаците Владигерови - Панчо и Любен, и пази драги спомени за техните енергични образи.

"Тачеше произхода си. Много си приличаха, но бяха и различни. Панчо бе по-плътен. Бликаше здраве от него. Абсолютно по еднакъв начин говореха. Почва на български, минава на одески, ще изтърси нещо на немски." 

Слушаме и Надя Сотирова от дома-музей на композитора: "Имал е изключителен шанс да попадне в ръцете на много добри педагози. Проф.Барт по пиано е бил близък със самия Брамс. Кара майсторски класове по пиано и композиция, но не къса нишката с България. Като се връща в България, вече е бил носител на Менделсонова награда за Първия си концерт."

"Музикалната картичка на България" - така проф.Момчил Георгиев определя Рапсодия "Вардар". "Сега Академията вече има рояла, на който е написана рапсодията, ще прозвучи за пръв път на концерта за годишнината му, в който ще участват и четиримата му внуци."

Как го открива Макс Райнхард и го кани в Дойчес театер в Берлин, когато той е бил метрополия на музиката и откровенията на композитора за патриотизма си и за срещите си с Константин Щъркелов, довели до създаването на Рапсодия "Вардар" - в звуковия файл.

А ето и втората част, в която се присъединяват и записи на сина му Александър Владигеров:
"И от по-новите генерации има способни хора. Но аз лично отричам 100% авангардната музика. Не може едно изкуство от самосебе си да тръгне по един път. Младите композитори трябва да държат на българското. Не че няма авангардното да допринесе за българската музика, но един млад композитор не трябва да се срами от народната музика! "Българската сюита" е мое творение, може да е нескромно, но го считам за крайъгълен камък на българската музика. (слушаме откъси, б.р.) Музика, която не може да ти говори и да ти каже нещо, това не е музика!" (Панчо Владигеров)
"При връщането си в България, Панчо Владигеров се сблъсква с комични ситуации, когато дипломата му не се зачита и след приравнителни изпити му се признава някакво средно образование. Факт е, че всичките му ученици са сред най-ярките имена в композиторската ни школа." (Надя Сотирова)
"От една страна е патриарх, от друга - прекарва изключително дълго като преподавател." (проф. Момчил Георгиев)
"Панчо Владигеров идваше на решетициите, дирижираше сина му. А баща му викаше отгоре "Сашко, не така." (Боянка Арнаудова)
"Лекарите са ме били отписали, когато баща ми казал на лекарите да ме преместят в кабинета му. От музиката или не само, оздравях. Като дете съм обръщал нотите на баща ми на концерт. Баща ми гледаше на живота с много добри очи." (Александър Владигеров)

б.р.: Специални благодарности към Георги Папакочев за любезно предоставената снимка на композитора от фамилния си архив
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02

"Визията за Витоша" ще внесе промени до и в планината още тази година

Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..

публикувано на 03.04.25 в 13:31