Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 28 до 30.03.2024 г. в София

Международен майсторски клас тромбон и брас ансамбли с Ларс Карлин

Снимка: "Брас перспективи"

През 2024 г. продължават амбициозните програми на сдружение „Брас перспективи”.

От 28 до 30.03.2024 г. в София ще се проведе Международен майсторски клас тромбон и брас ансамбли с Ларс Карлин. У нас ще пристигне една от големите звезди на съвременната брас сцена - тромбонистът Ларс Карлин (Швеция/Дания). Пролетният майсторски клас ще премине под знака на Датското кралство.

Ларс Карлин е първи тромбон на Датския симфоничен оркестър на Датското радио, каза пред Радио София Кръстина Денчева от „Брас перспективи”.

„Той ще направи майсторски клас по тромбон, брас ансамбли и освен това има специален модул, който по негово желание, ще бъде осъществен за представяне на съвременните шведски композитори, специализирани за брас. Неговата презентация и този модул ще включва както лекция, така и много примери, които той ще изсвири и ще дари партитурата след това за „Брас перспективи” и Националната музикална академия или музикалните училища, според трудността“, обясни Денчева.

Тя добави, че това е първото събитие съвместно с Датския симфоничен оркестър, като програмата ще продължи до средата на 2026 г. Основният акцент ще бъде през 2025 г., когато Датското национално радио чества 100-годишен юбилей, а БНР – 90 години.

„Майсторският клас ще се проведе в Музикалната академия, в зала „Димитър Ненов“. Ще бъдат много интересни и индивидуалните уроци…Ще има и концерт след майсторския клас“, уточни Кръстина Денчева.

Записването продължава до 17 март, сподели тя.

През последната седмица на месец август, „Брас перспективи” организират и Лятна музикална академия в Копривщица.

„От 5 март отворихме процедурата за записване. Има сериозен интерес. Тази година е много важна за нас, тъй като за пети път я провеждаме – един мини юбилей, в който има сериозна промяна, с това че въвеждаме дървени духови инструменти, вече официално“ каза Кръстина Денчева.

Тя уточни, че тази година фокусът ще е върху индивидуалните обучения, работата в оркестър и свиренето на солисти с оркестър. Целта на Лятната музикална академия е постепенно да бъдат включени обучения за всички инструменти, които са основни в духовите оркестри, обясни Кръстина Денчева.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52