Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

12 март, от 19 часа, в камерна зала "България"

Квартет "Филхармоника" с концерт "Шумът на времето", посветен на жертвите в Украйна

Концертмайсторът Павел Златаров пред Радио София

Квартет "Филхармоника"
Снимка: Личен архив

Концертмайсторът на Софийската филхармония и първа цигулка на квартет “Филхармоника“ Павел Златаров разказа пред Радио София за предстоящия концерт “Шумът на времето“ в камерна зала "България".

"Поради предизвикателствата на времето, в което живеем - време на ужасни конфликти, войни и човешки страдания, случващи се събития, които отнемат спокойствието от ежедневието ни, измествайки мисълта за това кой филм ще гледаме, а по-скоро следим сводките от фронта и колко деца са убити от руски ракети, затова решихме да посветим този концерт на Украйна и на жертвите. От там дойде идеята да изпълним Осми квартет на Шостакович, популярен също и като “Камерна симфония“, защото официалното посвещение на квартета е на жертвите на войната и фашизма и то е много актуално в момента“, посочи той и допълни:

“Шостакович цял живот е страдал от опитите на конкуриращите го номенклатурни творци всъщност да бъде смачкано неговото творчество. И най- големият му ужас е бил в това, че в един момент може да му бъде забранено да пише музика, която през цялото време е напирала вътре в него“.

Осмият квартет Шостакович написва в момент на дълбоко отчаяние, когато е натикан насила в комунистическата партия, по нареждане на Никита Хрусчов. За 3 дни композиторът успява да завърши творбата си, за която казва: „Току-що завърших произведение в памет на самия себе си“.

“Идеята за името на концерта дойде от едноименната книгата на Джулиан Барнс - един почти документален роман за Шостакович, за сблъсъка между властта и изкуството, за смелостта в музиката и малодушието в живота.Избрахме точно Осмия квартет от Шостакович, защото е написан в момент на морално поражение. Един от многото случаи, в които смазващата тоталитарна машина сякаш отбелязва поредната победа над гения. А той отговаря с музика. И се подписва с инициалите си D-S-C-H в първите  четири тона на главната тема. Все едно казва: "Аз съм тук и ще остана в музиката си".

В последния недовършен контрапункт от монументалния труд "Изкуството на фугата" Бах също "гравира" инициалите си в третата тема. Две произведения, писани с мисъл за смъртта. Като контраст към тях - свежият младежки квартет на Красимир Кюркчийски, доста смел експеримент за времето си, с интересно преплитане на народни мотиви и отново отгласи от Шостакович (Кюркчийски ще замине на специализация при него след завършване на Консерваторията). В последните години от живота си, отдавна утвърден като един от най-изпълняваните български композитори, той ще предпочете тишината на село Боженци. 

На 12 март, от 19:00 часа можем да избягаме за малко от "шума на времето" чрез музиката, която говори на съкровеното ни "аз", споделят от квартет “Филхармоника“.

По думите на Павел Златаров, програмата на концерта е предизвикателна за публиката с посланието, което отправя към нея, опровергавайки схващането, че изкуството, в частност музиката се създава за развлечение на широката публика.

"Истинските произведения на изкуството се създават обикновено в много силен конфликт с действителността. Повечето велики композитори всъщност са страдали много през живота си и са понасяли огромни загуби“, разкри той.

В програмата: "Молитва за Украйна" от Микола Лисенко, "Струнен квартет" от "Красимир Кюркчийски, "Струнен квартет № 8 оп. 110" от Дмитрий Шостакович, "Контрапункт XIX" от "Изкуството на фугата" и хорален прелюд "Пред Твоя престол заставам, Господи" от Йохан Себастиан Бах.

Чуйте разговора на Лили Големинова с Павел Златаров в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43

Награди за ценностите и културата

Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..

публикувано на 18.01.25 в 10:28