При влизането в работата среда, открива неработещ завод за третиране на отпадъците, който не успява да преработва входящия отпадък, събиран на територията на Столичната община.
„Основният проблем е, че се оправдаха най-негативните ни очаквания във връзка със състоянието на депото, т.е. това, което твърдяха, че има за 7 години, се оказа, че няма такова нещо. На практика, за последните 7 години, при чудесно работещ завод, беше запълнено депото в Долни Богров, беше запълнено на 5/8 и депото в Садината и остават 3/8, което депо трябва да стигне за още 7 години и няма как да се случи това, разбира се. В рамките до две години и половина, ако не предприемем, а ние предприехме вече мерки за намаляване на количествата депонирани отпадъци, София няма да има къде да си депонира отпадъка“, каза Савов.
Той добави, че се работи в посока всяко количество отпадък вместо да бъде депонирано, да бъде изпращано за оползотворяване към циментовите заводи. Сключен е договор с още един завод за оползотворяване на RDF, към който вчера е изпратено тестово количество RDF. Сепараторите играят ключова роля за подобряване качеството на RDF, изтъкна Николай Савов.
„Основното нещо, което постигнахме е да мотивираме хората да работят. Администрацията беше станала повече от работниците. Освободихме много голяма част от неефективната администрация и тези работни места бяха преструктурирани на работнически“, обясни директорът на Столичното предприятие за третиране на отпадъците.
Той добави, че вече е намалено и времето за реакция при авария.
„Изисква се време. За съжаление, с магическа пръчка няма как за три месеца да оправим едно такова съоръжение. Нашите планове са до началото на лятото да го възстановим да работи в нормалните си параметри“, уточни Николай Савов.
За изминалите 100 дни е извършена ревизия на БРТ –тата в Приемната сграда и на отварачите на торби, като са сменени значителна част от лентовите транспортьори. Извършена е цялостна проверка на актуалното състояние на всички машини и транспортна техника, като е възстановен контрола върху извършваните ремонтни дейности. Възстановена е и ръчната сепарация на стъкло в Приемна зона, а в началото на 2024 г. е назначен първият екип от хора в „Механично сепариране“.
„Продължаваме да работим заедно със Столичната община, с дирекция „Отпадъци“, със зам.-кмета по екология, ще бъдат обособени площадки, на които хората да могат да си предоставят строителните отпадъци. Очакваме това да се случи до края на месеца или до началото на следващия месец“, каза Савов.
По думите му, в завода вече се набляга изключително на ръчното сепариране на отпадъците. Към момента 16 работници отделят текстила и хартията от общия боклук.
„Започнахме да отделяме по около 10 тона хартия на ден, което не е никак малко. Водим разговори да могат да бъдат назначени още 24 човека, тъй като нашата цел е да изпълним и целта, която е заложена в завода, да могат 9% рециклируеми отпадъци да бъдат отделяни. Работим и в посока товаренето да започне да се случва с роботи“, уточни Николай Савов.
Той добави, че Столичното предприятие за третиране на отпадъците отправя предизвикателство към всички училища на територията на общината, за разделно събиране на рециклиуеми отпадъци. От 11 март до 15 април, училищата, които заявят желание на сайта на СПТО, ще получат чували с различен цвят за събиране на хартия, пластмаса и алуминий, които ще се извозват по предварително установен график от общинското предриятие. Целта е децата от малки да бъдат приучени да събират отпадъците разделно, каза Николай Савов.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На снимката: Диана Димитрова и Николай Савов
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..
Около 1/3 от метрото през "Слатина" е готово. Изграждането на трасето от 6 станции трябва да завърши през есента на 2027 г. Разширението напредва с добри темпове, констатираха днес кметът на София Васил Терзиев, проф. инж. Стоян Братоев и изпълнителния директор на „Метрополитен“ Николай Найденов, заедно с кмета на район "Слатина" Георги Илиев...
След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..
Вече три години от гражданска инициатива “Княжевецъ“ организират доброволчески акции за почистване на отводнителните канавки на туристическите алеи в Княжевската борова гора - биват премахвани наноси и пясък, а материалът се връща в издълбаните от водата алеи. Целта е, те да не се увреждат от стичащата се вода. Сега е ред да се направи..
Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката пред..
В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ . В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..
Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена". Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...