Изложбата "Влачугане" отразява дълбокия образен свят на традиционните ритуали и тяхното преобразяване в съвременността. Неин автор е утвърдената млада художничка Мартина Вачева, която е носител на наградата "БАЗА" за 2017 година, присъждана от Софийска градска художествена галерия и Институт за съвременно изкуство – София. Художничката е наградена и с двумесечен престой в резиденцията Residency Unlimited в Ню Йорк, а нейни творби са част от колекциите Art Collection Telekom, Metropolitan museum library collection, и колекция Gaudenz B. Ruf, Цюрих и Виена.
"Влачугането" е насилствен акт на потапяне, който е свързан с първоначалния акт на покръстване. Думата произхожда от глагола "влача", който сам по себе си има насилствен характер. Счита се, че коренът на влачугането има връзка с ритуала за крадени моми, така наречените "влачени" моми. Етнолози свързват този ритуал най-вече с акта на потапяне, случващ се по време на "Водици", "Йордановден", "Ивановден", "Бабинден", пояснява авторката.
"Тази изложба подготвях близо 2 години, като ми беше изключително интересно да навляза надълбоко в ритуалите и обичаите, които анализирах и разгледах, които са свързани със зимния календарен цикъл, най-вече с периода между Коледа и Водици, тоест между 24 декември и 6 януари,период свързан с така наречените "Мръсни дни". Естествено и със зимните карнавални игри", допълни още Мартина Вачева. Чрез изобразяването на ритуалите, художничката разказва за различните времеви периоди и как тези обреди се трансформират в съвремието ни. В цикъл от пет свои произведения тя използва различни изразни средства и техники– живопис, керамика, дърворезба.
"Дърворезбите не са създадени от мен, но са проектирани и планирани от мен, създадени са от традиционен художник, който се занимава с дърворезба. В творбите могат да се видят различни символи и сюжети, които преплитат миналото и съвремието, засягат се и различни проблематики. Изложбата разказва за насилието в момента, било то над жени или мъже, до някаква степен и за социалното и политическо блато в което се намираме в момента", изтъкна авторката.
Една от работите в експозицията е посветена на "мъжкото хоро", което е някакво съвременно преплитане с рождената дата на Ботев. Пресъздадени са силно гротесткни теми, но това е реалността. Могат да бъдат видени всички образи на псевдопатриоти, националисти, които се борят да извадят кръста" подчерта Мартина Вачева. В експозицията "Влачугане" са преплетени, много пластове от нашето общество, които могат да бъдат видени и усетени.
"Цялата изложба е преплетена в множество сюжетни линии, които могат да се разгледат в много микро-истории, които разказват за нещо по-глобално, чисто визуално елементите се преплитат от една творба в друга", поясни художничката Мартина Вачева.
Куратор на експозицията е Владия Михайлова, която в своята рецензия пише следното:
"Без да морализаторства или заема позиция, авторката предлага аналитичен, смел поглед към настоящето, на силата и слабостта, на насилието и покорството и тяхната разрушителна сила в човешкия свят."
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..